Serdecznie zapraszamy na spotkanie filmowe – Husband and Wife (reż. M+M Hawkins) oraz Echoes (reż. Maciej Piątek) – połączone z panelem dyskusyjnym, który poprowadzi psycholog Anna Zabrodzka.
Zbieżność tematów poruszanych w filmach (emigracja, tożsamość, wykluczenie, depresja), w tym niewątpliwie aktualny Brexit, zostanie poddana głębszej polemice z reżyserami oraz publicznością.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
HUSBAND AND WIFE
reż. M+M Hawkins, 37 min., 2018
Bohaterka filmu, Polka, walczy z przeciwnościami biurokracji, aby zapewnić godny pochówek dla swojego zmarłego męża. Jako żona polskiego emigranta, który mieszkał i pracował w Londynie jako pracownik fizyczny przez kilka lat, dowiaduje się, że jej mąż zmarł nagle, a jego ciało zostało przekazane lokalnym władzom i policji w Londynie do celów śledztwa. Nie mając żadnego finansowego wspracia, ani pomocy od nikogo, wybiera się w podróż do Londynu, by odebrać ciało męża i zabrać je do domu.
M+M Hawkins
Para filmowa i akademicka, tworząca razem filmy dokumentalne, etnograficzne i eksperymentalne. Jako społecznicy zaangażowani w problemy grup oddolnych, w swej pracy są oddani sprawom migracji, przynależności i sprawiedliwości społecznej. Jako akademicy prowadzą badania empiryczne i filozoficzne, głównie na temat potencjalu narracji filmowej, afektu i reprezentacji w teorii i praktyce.
Echoes / Pogłosy
reż. Maciej Piątek, 21 min., 2018
Bardzo osobiste spojrzenie autora na pojęcie wolności, rozumianej na wiele sposobów i dotykającej wielu sfer naszego życia. Dokument ten, a momentami również wideo esej, zabiera nas w podróż po różnych aspektach wolności. Wolności od choroby, czy wolności poprzez sztukę do górującej nad wszystkim, jak miecz Damoklesa, polityki. Czy rzeczywiście możemy być dzisiaj prawdziwie wolni i czy wszystko zależy od nas samych? Film ten jest również osobistym hołdem autora dla miasta Halifax oraz jego mieszkańców.
Maciej Piątek (znany również jako Vj Pietrushka) jest polskim artystą wizualnym i filmowcem, na stałe mieszkającym w Wielkiej Brytanii. W swoich filmach bardzo często porusza tematykę emigracji, utraty więzi z krajem pochodzenia, nierówności społecznych i i szeroko rozumianej polityki. Swoje zainteresowanie problemami współczesnego świata zawdzięcza krótkiemu pobytowi na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym to studiował nauki polityczne. Jako twórca wideo poematów, filmów inspirowanych poezją, uzyskał uznanie na takich festiwalach jak Zebra Poetry Film Festival w Berlinie czy Liberated Words Film Festival w Bristolu. Krótkie filmy nie ograniczają jego pola działań artystycznych – jako zdeklarowany eksperymentator wizualny i VJ współpracuje na stałe z muzykami awangardowej grupy Shepherds of Cats, z którymi improwizuje na scenie, generując w czasie rzeczywistym obrazy video, tworzące integralne byty z muzyką. Ich współpraca zaowocowała serią koncertów w takich miejscach jak Cafe OTO w Londynie czy Punctum Krasovka w Pradze. Zdarza się, iż Maciej prowadzi gościnne zajęcia z wideo poezji w siedzibie IOU Theatre w Halifaxie.
Prywatnie na co dzień wraz z żona Anną starają się być przykładnymi obywatelami Zjednoczonego Królestwa, nie zawsze z sukcesami.
Panel dyskusyjny z reżyserami filmów poprowadzi psycholog Anna Zabrodzka
Anna Zabrodzka – psycholog z wyboru, zamiłowania i wykształcenia. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie diagnostyczne i terapeutyczne. Na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz terapią indywidualną, par i rodzin. Prowadzi treningi kompetencji społecznych dla osób chorujących psychicznie (w tym również osób niepełnosprawnych, wykluczonych i/lub zagrożonych wykluczeniem społecznych). Współpracuje z różnymi gabinetami terapii, prowadząc terapię indywidualną, treningi, warsztaty oraz grupy wsparcia dla osób dorosłych.
Fascynuje ją człowiek, jego indywidualna i rodzinna historia, proces kształtowania się osobowości i tożsamości. Interesuje się tematem emigracji jako procesem zmian w kontekście tego, co kogoś skłania do ich podejmowania oraz konsekwencjami jakie one generują. A konsekwencji może być sporo – przede wszystkim emocjonalnych – trudnych emocji, wysokim poziomie stresu, zmiany w obrazie siebie, zaufania do siebie, m.in. w postaci wątpliwości co do możliwości podejmowania dobrych dla siebie decyzji, wycofaniu z życia społecznego, czy depresji i myśli samobójczych. W ramach własnej działalności udziela wsparcia Polakom przebywającym za granicą za pomocą Skype’a.
Wyznaje zasadę, że każda zmiana jest szansą, więc dokonywana świadomie może być czymś DOBRYM.