Zjawisko zinów, czyli prostych, tworzonych oddolnie publikacji, jest niezwykle pojemne. Nasze spotkanie będzie miało charakter prezentacyjno-warsztatowy. Jest przewidziane dla osób powyżej 16 roku życia, które mają ochotę poznać podstawy powstawania zinów.
W pierwszej części przyjrzymy się różnym przykładom zinów, dowiemy się jak są robione i w jakich obszarach mogą się pojawiać. Później przejdziemy do prostych ćwiczeń, które pozwolą uczestniczkom i uczestnikom odkryć potencjał zwykłej kartki A4. Nauczymy się, jak użyć jej do stworzenia matrycy i rozplanowania treści w zinie. Działanie będzie inspiracją do tworzenia własnego zina, w domu, szkole czy w grupie przyjaciół.
Warsztaty poprowadzą Magdalena Kreis i Jerzy Wypych – od 2018 roku wspólnie tworzą osiedlowy magazyn artystyczny ZIN OŁBIN, wydawany przez Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy. Zapraszają artystki i artystów mieszkających lub pracujących na osiedlu Ołbin (Wrocław) do realizacji prac dotyczących najbliższej okolicy i tematów wspólnych dla społeczności lokalnej.
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 15 osób).
Zapisy – wypełnij formularz zgłoszeniowy
Zapisy – wypełnij formularz zgłoszeniowy
O prowadzących i festiwalu
Magdalena Kreis – twórczyni, kuratorka, edukatorka, animatorka. Od ponad 12 lat tworzy autorskie działania w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Są wśród nich projekty wystawiennicze, aktywności warsztatowe, programy towarzyszące wystawom i publikacje edukacyjne. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą. Od 2019 roku, współtworzy niezależną inicjatywę wystawienniczą NOWY ZŁOTY, zlokalizowaną w kiosku na jednym z wrocławskich osiedli.
Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Od kilku lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji wydarzeń i przestrzeni. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Związany z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective, Studiem Zakwas. W ramach swojej działalności fotograficznej i projektowej współpracuje z wieloma artystami, instytucjami kultury, fundacjami i stowarzyszeniami.
Złote Kurczaki – polski festiwal komiksowy poświęcony produkcjom niezależnym, odbywający się od 2014 roku we Wrocławiu. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Filip Wiśniowski, który stworzył go w odpowiedzi na rosnącą popularność wydawnictw niezależnych na polskiej scenie komiksowej. W trakcie wydarzenia wręczane są nagrody „Independent Comic Book Awards” (częściej nazywane po prostu „Złotymi Kurczakami”), przyznawane zinom i komiksom undergroundowym oraz twórcom związanym z tym środowiskiem; statuetka ma kształt Niebezpiecznego Kurczaka, jednego z bohaterów komiksowych stworzonych przez Wiśniowskiego. W ramach festiwalu odbywają się warsztaty, spotkania z twórcami, targi i wystawy poświęcone komiksowi niezależnemu. Festiwalowi towarzyszy też uroczysta gala wręczenia nagród.
W tym roku piątkowy program odbędzie się w OPT (warsztaty), w Prozie (bitwa komiksowa), w Mediatece (finisaż wystawy), a sobotni w Barbarze (kiermasz, spotkania z artystami i uroczysta gala rozdania nagród komiksowych).