Northern Rivers
Lola Paprocka & Pani Paul
25.08-5.10.2018
wernisaż: sobota – 25 sierpnia 2018, g. 19:00
galeria Miejsce przy Miejscu, pl. Strzelecki 14 , Wrocław
Organizator: TIFF Festival / Miejsce przy Miejscu / OPT
Tytułowe Northern Rivers (Północne rzeki) to nazwa obszaru w australijskiej Nowej Południowej Walii, który jest znany z białych plaż, dzikiej przyrody i idealnych fal do surfowania. Obszar ten stał się przystanią dla różnego rodzaju hipisowskich komun i organizacji poszukujących alternatywnych form wspólnotowych. Właśnie stamtąd pochodzą bohaterowie fotografii Loli Paprockiej i Paniego Paula.
Grupa, którą sportretowali, to Our Strong Brotherhood. Nazwa ta jest niczym tag ich nastoletniej tożsamości. Jednocześnie ich chłopacka rodzina, mała prywatna wspólnota, oparta na przyjaźni i wspólnym dorastaniu. Portrety młodych mężczyzn uzupełnione są zdjęciami ich najbliższego otoczenia: domów, w których mieszkają, i natury, której piękno i groza wpływają na to, kim są i kim się staną. Trudno określić czas, w którym wykonano zdjęcia – czy jest to teraz, czy może zdjęcie pochodzi z lat 80. Szczegóły strojów i fryzury nie ułatwiają zadania. Jedno jest pewno: jest ciepłe lato. Wieczne lato.
Lola Paprocka i Pani Paul to polsko/australijski kolektyw fotograficzny, którego prace są połączeniem dokumentalnej wrażliwości i edytorialnej estetyki.
kurator: Łukasz Rusznica
Wyobraź sobie gigantyczne cielsko przewalające się wysoko w chmurach. Widzisz tylko jego fragmenty pokryte opalizującym jak benzyna nalotem. W miejscu, w którym się znajdujesz, czas przestał płynąć, więc ryk i łomot walki, jakiej jesteś świadkiem, trwa dłużej niż twoje życie. Cała ziemia drży, a ty widzisz kolejną bestię: warana wielkiego jak świat. Gdy tylko pojawia się to porównanie, wiesz że twój język podpowiada ci słowa wydrążone ze znaczenia. Język tak łatwo rozpada się gdy próbuje opisać bogów.
Walka trwa i cielska upadają na ziemię, tworząc w niej bruzdy i wyznaczając dna rzek. Skały wypiętrzają się pod naporem uderzeń, a gdy bogowie przystają, żeby złapać oddech, ziemia, jak materac zapamiętujący kształt ciała, zastyga na zawsze w tej formie. Natura i krajobraz są nośnikami historii i zasad, według których rozwija się życie.
Terytorium, na którym żyjemy, jest częścią naszego doświadczenia. Kształtuje nas i odciska na nas piętno w tym samym stopniu, w jakim my zostawiamy na nim swój ślad. Tytułowe Northern Rivers (Północne rzeki) to nazwa obszaru w australijskiej Nowej Południowej Walii, znanego z białych plaż, dzikiej przyrody i idealnych do surfowania fal. Jest terenem ludu Bundjalung ukształtowanym w starciu mitycznych bóstw/totemów. Ziemia ta stała się przystanią dla różnego rodzaju hipisowskich komun i organizacji poszukujących alternatywnych form wspólnotowych. Właśnie stamtąd pochodzą bohaterowie fotografii Loli Paprockiej i Paniego Paula. Grupa, którą sportretowali, to „Our Strong Brotherhood”: chłopacka rodzina, mała prywatna wspólnota, oparta na przyjaźni i wspólnym dorastaniu. Plemię.
Portrety młodych mężczyzn uzupełnione są zdjęciami domów, w których mieszkają i natury, której piękno i groza wpływają na to, kim są i kim się staną. Trudno określić kiedy wykonano zdjęcia. Szczegóły strojów i fryzury nie ułatwiają zadania – odsyłają nas w dobrze znane rejony Wschodniej Europy, gdzie przeskalowane loga działały kiedyś jak zaklęcie przynoszące szczęście. Jedno jest pewno: jest wieczne, ciepłe lato.
TIFF Festival 2018 // Współpraca
Tegorocznym tematem TIFF Festival jest Współpraca. Będziemy się skupiać na wszelkiego rodzaju kolaboracjach, kolektywach, a nawet odmowach kooperacji czy na rozmywaniu się autorstwa. Jak zmieniają się formy kolaboracji na poziomie cyfrowych społeczności? Na czym polega współpraca artystów w zakresie tworzenia przez niego dzieła? Jak można współdziałać z różnymi instytucjami bądź mediami? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć TIFF Festival w roku 2018. Podczas tej edycji pokażemy projekty z jednej strony opowiadające historię o różnych wymiarach współpracy, a z drugiej takie, które same powstały w wyniku takiej kooperacji. Tradycyjnie odbędzie się również otwarty konkurs, w ramach którego wybierzemy najciekawsze zgłoszone projekty, by pokazać je na wystawach. Program uzupełnią spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia. W tym roku zaprosiliśmy do Rady Programowej nie tylko kuratorów zewnętrznych, ale również naszych partnerów z galerii, gdzie odbędzie się Program Główny. Chcemy, by od początku tworzyli razem z nami wystawy odbywające się w ich przestrzeniach.