Zène’T Panon
Muzyka grana przez Zène’T Panon jest unikalna nawet na skalę muzycznego mikrokosmosu jakim jest wyspa Reunion. Na wschodnim wybrzeżu, najbardziej wilgotnym i bujnym, grupa wprowadza do swej wersji maloya tamilskie rytmy i melodie. To grupa, którą łączy nie tylko muzyka, ale też więzy krwi, przyjaźń i kreolska duchowość.
Czy zapraszamy cię na koncert muzyki tradycyjnej? Absolutnie nie. Maloya jest zjawiskiem współczesnym i dynamicznie się rozwijającym. Zene’t Panon to grupa mocno zanurzona w kulturę maloya i dobrze znana na Reunion. Ich wspólny materiał – wraz z głównymi muzykami sceny electro maloya; jak Jako Maron, EMB, Saya, Loya i Boogzbrown – zarejestrowany i wydany został w ubiegłym roku przez polską wytwórnię JuJu Sounds.
Maloya zespołu jest głęboko zanurzona w afro-malgaskiej i tamilskiej tradycji wyspy Reunion. Niesie ją dynamiczny rytm związany z tamilskimi rytuałami ku czci przodków. Udział w corocznych ceremoniach jak Fèt Bondié Marliemmen, Fèt Karly, Mars Dann Fé and Sanblani zbudowały tożsamość grupy i połączyły jej członków na głębszym poziomie niż sama pasja do muzyki. W połowie października każdego roku muzycy poszczą (karèm) 18 dni w świątyni w Bras Panon na gorącym i wilgotnym wschodzie wyspy, przygotowując się na spotkanie z boginią Pandialé. Karèm kończy się ceremonią Mars Dann Fé, podczas której muzycy podążając za boginią stąpają po rozżarzonych węglach. Mars Dann Fé to jeden z wielu rytuałów podczas festiwalu ku czci bogini Pandialé, który ma swoje źródła w tamilskiej wersji Mahabharaty.
Co robi indyjska święta księga na wyspie należącej geograficznie do Afryki? W następstwie zniesienia niewolnictwa, ponad 130 000 indyjskich robotników, pochodzących z południowych Indii (miedzy innymi z Wybrzeża Malabarskiego), ściągniętych zostało na wyspę do pracy na dużych plantacjach trzciny cukrowej. Była to nowa forma niewolnictwa, bo pensje były głodowe i nie pozwalały przesiedleńcom wrócić do kraju. Silnie wymieszani od pierwszego pokolenia z Afrykanami i Ti Blanc (“małymi białymi” – zubożałymi francuskimi migrantami), uzyskali prawo do praktykowania afrykańskich i malgaskich kultów przodków. Malbars – jak nazywa się na Reunion potomków migrantów z Indii – przyciągnęli do swojej sfery duchowej wielu ludzi, którzy na skutek kolonializmu i niewolnictwa utracili ciągłość afrykańskich, malgaskich czy europejskich tradycji. Hinduski kult praktykowany na Reunion w ogromnym stopniu przyczynił się do przetrwania kultów afrykańskich i malgaskich, szczególnie w sposobie wykonywania rytuałów. Kwintesencja kreolskiej kultury w jednej z wielu opowieści o Reunion.
Eduarda Bones (Edka Jarząb)
Zene’t Panon (Reunion) – koncert, Eduarda Bones (dj) – w ramach zakończenia semestru letniego OPT
26 czerwca 2023 – poniedziałek
start: 17.00, koncert: 20.45
Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław