Nierozpoznane przybycie
Marlena Jabłońska
05.09—09.10.2015
W ramach sekcji Debiuty 5. edycji TIFF Festival 2015 // Polska Now! w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu pokazana została młoda fotografka Marlena Jabłońska, wyłoniona spośród 195 zgłoszonych artystów.
Baśnie ludowe, bajki to teksty wprowadzające w rzeczywistość, uczące rozróżniać dobro od zła. Opisują zasady działania rzeczywistości i dają wgląd w naturę ludzką. To także sposób uczenia o wartościach, przekazywanie wiedzy, którą trudno ująć w sposób bezpośredni. Bajki ujawniają również nasz sposób myślenia o strukturze opowiadanej historii. Rosyjski literaturoznawca Władimir Propp dokładnie rozpoznał i rozpisał bajkowe elementy, które tworzą ciągi i relacje pomiędzy bohaterem, jego bliskimi, pomocnikiem czy antagonistą, a także o otaczającym czy dopiero ujawniającym się światem. Wszystkie te funkcje wyszczególnił i nazwał – jedną z nich jest „nierozpoznane przybycie”.
Wystawa Nierozpoznane przybycie Marleny Jabłońskiej to opowieść, która jednocześnie korzysta z funkcji bajki i fotografii. Odcienie barw, przesłonięcia, urywania czy prześwietlenia stają się jednak nie tyle formalnym zabiegiem, ale sposobem na zrozumienie i przybliżenie intymnej historii, pełnej powiązań i odwołań. Patrząc na zdjęcia Jabłońskiej, można spróbować odtworzyć czy też stworzyć na nowo narrację, która stanie się bliska, niezależnie od naszych wspomnień, doświadczeń i emocji.
kuratorzy: Łukasz Rusznica, Beata Bartecka
współpraca: Hubert Kielan
Fotorelacja z wernisażu na Facebooku
Marlena Jabłońska (ur. 1990) – mieszka w Łodzi. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studentka fotografii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, jak również w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos (realizacja projektu fotograficznego pod opieką Agnieszki Rayss, 2014).
Wystawa jest organizowana w ramach sekcji Debiuty 5. edycji TIFF Festival 2015 // Polska Now! (3-13.09.2015). Impreza ta, która od lat organizowana jest z myślą o ogólnopolskiej i europejskiej współpracy między artystami i instytucjami zajmującymi się sztuką fotografii, w tym roku zostanie w całości poświęcona polskiej fotografii współczesnej.
Idea towarzysząca sekcji DEBIUTY od początku istnienia festiwalu sprowadza się do wspierania i promowania artystów rozpoczynających swoją karierę. W tym roku otrzymano propozycję 268 cykli fotograficznych od 195 kandydatów. Wyłoniono 4 fotografów, które swoje prace pokażą w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu, galerii Entropia, Mieszkaniu Gepperta i Shopiq.