Zapraszamy na wrocławską odsłonę wystawy The Restoration Will, która jest wizualną opowieścią o odzyskiwaniu pamięci po utraconych bliskich.
11 marca 2011 roku w Japonię uderzyło tsunami zrównując z ziemią leżące nad oceanem miasto Onagawa. Pochłonęło 827 istnień, w tym rodziców Mayumi Suzuki. Studio fotograficzne, prowadzone w ich rodzinnym domu od 1930 roku, najpierw przez jej dziadka, później przez ojca – przestało istnieć.
Wystawa The Restoration Will jest reakcją na osobistą tragedię, która spotkała artystkę. W mozaikowej narracji Mayumi Suzuki łączy zachowane skrawki archiwum rodzinnego, portfolio fotograficzne ojca, materialne fragmenty zniszczonych zdjęć pozostałe w ruinach ich domu z fotografiami współczesnymi – tworząc wybitnie osobistą opowieść o próbie uporządkowania prywatnej historii. Przygląda się tym kilku nielicznym wizualnym śladom wydobytym z gruzów, opracowuje przypadkowo oszczędzone przez wodę fotografie jako jedyne materialne podstawy, na których może opierać się od tego momentu pamięć. Rzeczowo je analizuje. Bada wątki katastrofy przeplecione z materialnymi znakami zniszczeń.
Badania śladów kataklizmu są tym bardziej uderzające ze względu na metodyczność i konsekwencję, z jaką Mayumi Suzuki je prowadzi. – mówi kurator wystawy Michał Sita – Podkreśla detale. Jeśli decyduje się na ingerencję, jest to przemyślane działanie, logicznie rozwijające wizualne wątki obserwowane w ruinach. Taka eksploracja prowadzona najprostszymi drogami, oparta na tym, co pozostało, zachowuje w zniszczonej Onagawie przypadkowe obrazy.
Zapraszamy na wyjątkową wystawę będącą analizą doświadczonych zniszczeń i woli rekonstrukcji. Próbą odbudowania utraconego świata i tożsamości.
Mayumi Suzuki – urodziła się w 1977 roku w Onagawa w Japonii. Wychowała się w rodzinie od trzech pokoleń prowadzącej w tym mieście studio fotograficzne. 11 marca 2011 roku tsunami zniszczyło siedemdziesiąt procent Onagawa, dziesiąta część mieszkańców zginęła. Jej rodzice byli wśród ofiar. To zdarzenie zmieniło jej życie. Postanowiła użyć fotografii jako narzędzia służącego opowiadaniu historii zaginionych. W jej projektach zdjęcia są dowodem istnienia i tożsamości. Książka The Restoration Will analizująca osobiste archiwa fotograficzne ocalałe z tsunami, znalazła się w finałach prestiżowych konkursów Aperture/Paris Photo, Dummy Book Award Rencontres Arles, PHotoEspaña, Burn Magazine Emerging Photographer Fund, Kassel Dummy Award i Cortona on the Move dummy award. Została również nagrodzona grand prix festiwali Kaunas Photo i Photolux w Lucca.
Partnerem wystawy jest Pix.house
Produkcję prac Mayumi Suzuki wsparło Miasto Poznań