Mikrorezydencje to program, za pomocą którego wspieramy artystów, a także poszerzamy działalność OPT o nowe inicjatywy. Jednym ze zwycięskich projektów realizowanych w tym roku jest ilustrowana książka bez słów, która poruszy temat migracji oraz emigracji. Jej autorką będzie Iryna Kastsiukevich (na zdjęciu).

Artystka pochodzi z Białorusi gdzie ukończyła wyższą uczelnię artystyczną – Witebski Uniwersytet Technologiczny na kierunku designer mody. Po studiach przez kilka lat w rodzinnym kraju projektowała konfekcję damską i męską. Przeprowadziła się do Polski 5 lat temu i po kilku latach skupiła się na ilustracji. Tematy, którymi się zajmuje polegają na interpretacji otaczającego Artystkę świata za pomocą języka plastycznego, który umożliwia wyrażenie subiektywnych obserwacji i opowieści. Jej twórczość często odzwierciedla życie codzienne, w którym uczestniczy, lub którym się zainspiruje. Oprócz ilustracji, lubi projektować (i ilustrować) gry. Iryna posługuje się zarówno tradycyjnymi środkami wyrazu, jak i technikami komputerowymi.
Artystka ma silne związki z Działkową 15. Uczestniczyła w kilku semestrach w pracowni „Malarstwa i Rysunku” u Miłosza Wierciocha oraz w pracowni Szymona Teluka „Komiks i podstawy ilustracji”. Dodatkowo w tym samym czasie pracowała jako artystka miniatur kolekcjonerskich Warhammer w Olaf miniatur studio. Obecnie realizuje głównie ilustracje książkowe. Jak wspomnieliśmy, w ramach rezydencji w OPT Iryna Kastsiukevich planuje zrealizować projekt ilustrowanej książki bez słów, która poruszy temat migracji. Cały projekt ma ilustrować osobiste doświadczenia związane z emigracją, emocje, które temu towarzyszyły oraz to jak Artystka radziła sobie (i radzi) z tą sytuacją. Doświadczenie emigracji w którym uczestniczy, jest ogromnie inspirującym doświadczeniem i ma głęboki wpływ na twórczość.
Jak mówi sama Artystka: „Temat którym chcę się zająć ,jest niezwykle ważny dla mnie, ponieważ budowanie na nowo życia w obcym kraju, niesie za sobą wiele wyzwań i trudności. Coraz więcej osób z mojego otoczenia przenosi się z lub do innych krajów. Motywacje do tego są różne, a każda z nich pozwala przedstawić oddzielną historię w ilustracji. Chciałabym oprócz swojej własnej historii, przedstawić również historie innych osób, w tym uczestników kursów OPT, z którymi chciałabym porozmawiać i zilustrować. Książka ta może stać się ważnym źródłem wiedzy o jestestwie człowieka, uczuciach i poczuciu wspólnoty lub jej braku. Chciałabym jednak by miała wyraz pozytywny i dodawała otuchy. Dodatkowo w mojej książce chciałabym poruszyć temat różnic kulturowych między Białorusią a Polską, szczególnie w kontekście edukacji artystycznej, podejścia nauczyciela do kursanta/ucznia, różnice w języku plastycznym jakiego doświadczyłam w swoim kraju, a jakiego doświadczam w Polsce. Szczególnie wpływ jaki wywarł na mnie OPT Zamek. Wierzę, że takie porównanie, może być wartościowe i inspirujące i wpływać na rozwój artystyczny kogoś innego.”
Rezydencja startuje w listopadzie – trzymamy kciuki i nie możemy się już doczekać!