Wyjątkowe projekty fotograficzne, piękne książki, dopracowana grafika, doskonały druk, a przede wszystkim przemyślana i odważna koncepcja – w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku nagradzamy te polskie wydawnictwa, które mogą stać się wzorem i inspiracją. Jest ich coraz więcej na polskim rynku. Warto więc przyjrzeć im się krytycznie, docenić i wyróżnić te najciekawsze.
Pełen werdykt:
Spośród nich jury wyróżniło:
Bownik „Colours of Lost Time”– za swoisty „traktat filozoficzny”, publikację wymagającą od widza wejścia w dialog z pracami abstrakcyjnymi.
Kacper Kowalski „Arche” – za pracę niezwykle osobistą i poetycką, za doświadczenie, które zmienia postrzeganie projektu dokumentalnego, za niezwykle starannie podążający za nastrojem projekt i wyjątkowe, jakościowe wykonanie.
Rafał Milach „I am warning you” – za kompleksowe i wielowymiarowe podejście do ważnych i aktualnych kwestii politycznych i społecznych, za ciągłe poszukiwania nowych form opowiadania i sekwencji w książce fotograficznej.
Marta Bogdańska „Shifters” – za zebranie ogromnej ilości dowodów przemocy wobec zwierząt, za bezkompromisowy komentarz i przytłaczającą pracę-gest, książkę-oskarżenie, przez którą nie da się przebrnąć.
Bartek Warzecha „Performances” – za znakomite zwieńczenie wieloletniej pracy nad obserwacją i rozumieniem teatru, oraz za przełożenie tej wiedzy i obrazów w formę książki wciągającej widza w nowy/inny aspekt performatywności.
Jędrzej Nowicki „Blizny” – za reakcję na aktualne wydarzenia i potrzebę zrozumienia ich oraz zatrzymania w formie książki zostającej dłużej niż publikacja w prasie.
Wojciech Plewiński „Plewiński. Reportaże” – za kolejne i konsekwentne zaglądanie w archiwa wielkich historycznych twórców, które umożliwia widzom zagłębienie się w autorskie wizje i poznanie historii medium
Paweł Miedziński „Centralna Agencja Fotograficzna 1951-1991” – za tytaniczną pracę nad archiwum, wyróżniamy ją jako książkę o fotografii, która umożliwia wgląd w archiwum, zwrócenie uwagi na mechanizmy i opracowanie historyczne.