Cieszy nas fakt, że po wielu latach powracają do nas ludzie, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w pracowniach OPT. I być może trafniej jest napisać, że nie tyle powracają, co dalej krążą po naszej orbicie, konsekwentnie realizując swoje często niełatwe decyzje. Taką osobą jest Agata Kalinowską, której sylwetkę i pomysł na rezydencję przedstawiamy poniżej. Efekty już niebawem!
W ramach mikrorezydencji w OPT zajmować się będę video artem. Z zebranych od ludzi nagrań w różnej jakości i różnym stylu stworzę klip, który będzie powstawał do muzyki (czyjej – info niebawem) i potrwa około 3 do 4 minut. Cechą charakterystyczną video będzie wymieszanie styli i bardzo gęsty montaż. Tak naprawdę na większą skalę będę to robić pierwszy raz i traktuje ten projekt jako zaczyn czegoś, co zastąpi mi medium fotografii, z którym pracuję od ponad dekady i czuję, że już mi nie wystarcza. Nie oznacza to, że przestanę robić zdjęcia.
Mam wypatrzone osoby, które chciałabym poprosić o materiał i zależy mi na kolektywnym aspekcie tego projektu. Plan jest dość luźny, uważam że język wizualny jest świetnym narzędziem do storytellingu, nie tylko jako nośnik fabuły, ale też nośnik sensów, wywołujących różne emocje migawek, gwałtownych atawizmów. Chcę się tym bawić i zrobić coś, co będzie łapało za gardło.

Agata Kalinowska – artystka wizualna, autorka tekstów, na co dzień związana z BWA Wrocław. Interesują ją ludzie, swoja pracę opiera na rejestrowaniu sytuacji codziennych i umieszczaniu ich w większych narracjach o gęstej strukturze emocjonalnej i archetypicznej. W 2021 roku we współpracy z Łukaszem Rusznicą stworzyła książkę fotograficzną YAGA, która zdobyła prestiżową nominację do Author’s Book Award w Rencontres d’Arles oraz wyróżnienie w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2022. Na co dzień zajmują ją definiujące się na bieżąco style życia i queerowa ekspresja.