English version Deutsche Version Spanish Version

HELIKOPTER (10/2015)

W numerze:

Sławomir Elsner, Brian Turner, Joanna Fligiel, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Robert Gawłowski, Tomasz Mielcarek, Paweł Podlipniak, Marian Lech Bednarek, Juliusz Gabryel, Hanna Janczak, Marcin Bies, Małgorzata Kulisiewicz, Rafał Rutkowski, Tomasz Fellmann oraz Marek Czuku.

http://opt-art.net/helikopter/

Zapisy na kursy w semestrze zimowym 2015/16 – z kartą UrbanCard Premium 20% zniżki!

Spotkania organizacyjne i zapisy w Ośrodku Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, W-w.
5-9 października 2015, godz. 19:00.

ZAPRASZAMY NA KURSY:

Szczegółowe informacje o kursach, prowadzących, zapisach, cenach itp..

CENA / Semestr KURS
850 zł Malarstwo i Rysunek
650 zł Rysunek
950 zł Fotografia – I semestr
900 zł Fotografia – II semestr
900 zł Fotografia – III semestr
850 zł Grafika Warsztatowa
750 zł
Perkusja
750 zł
Photoshop
750 zł
Rysunek Architektoniczny
850 zł
Projektowanie Graficzne
750 zł
Komiks i Podstawy Ilustracji

 
Posiadasz kartę Urban Card Premium?
Dzięki karcie możesz uzyskać 20% zniżki na wszystkie kursy!
Pamiętaj, aby przed dokonaniem wpłaty zeskanować kartę w biurze OPT.

Program URBANCARD Premium skierowany jest do mieszkańców Wrocławia, którzy pracują, studiują, korzystają z komunikacji i infrastruktury miasta Wrocławia.

Status Premium może uzyskać każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy w jednym z urzędów skarbowych właściwych dla miasta Wrocławia oraz jednocześnie posiada aktywną kartę URBANCARD lub Elektroniczną Legitymację Studencką z funkcjonalnością URBANCARD.

Posiadacz statusu Premium będzie mógł liczyć na szereg dodatkowych korzyści w postaci 20% zniżki w Punktach Partnerskich biorących udział w programie.

Osoby posiadające URBANCARD, które nie korzystają z komunikacji miejskiej Wrocławia, również mogą złożyć wniosek o status Premium!

Więcej informacji o UrbanCard Premium – kliknij tutaj

Pytania?
tel. 71 364 27 65, tel. kom. 663 779 964
info@opt-art.net

Günter Heinz & Shepherds of Cats – koncert muzyki improwizowanej

Zapraszamy na koncert muzyki improwizowanej. W niedzielę – 22 listopada na scenie OPT zaprezentują się Günter Heinz & Shepherds of Cats.


Foto: Hans-Joachim Maquet

Günter Heinz – puzonista i klarnecista od lat związany z niemiecką sceną muzyki współczesnej i improwizowanej. Studiował matematykę w Halle i muzykę w Dreźnie i Berlinie. Współpracował z takimi osobistościami jak: Bernd Koeppen, Kent Carter, Bill Elgart, Michael Lytle, Günter Müller, Klaus Koch, Lou Grassi, Hartmut Dorschner, Günter Baby Sommer, Stephen Montague, Malcolm Goldstein, Steve Swell czy George Cremaschi .

www.guenter-heinz.de

Shepherds of Cats – polsko-angielska formacja improwizująca. Grupa ostrożnie sprawdza granice tego, co może być już uznane za brak wyczucia i dobrego smaku. Ich kompozycje, powstające w czasie rzeczywistym są jak polowania na brzmienia, które tworzą nowe, nieoczekiwane połączenia, zupełnie nowe byty. Próba odpowiedzi na pytanie: czy warto było te byty powoływać (?), jest głównym zadaniem publiczności i zespołu podczas koncertów.

Shepherds of Cats tworzą:
Aleksander Olszewski – instrumenty perkusyjne, głos, małe dmuchane instrumenty
Adam Webster – wiolonczela, looper, głos
Jan Fanfare – clavinet D6, looper, głos, harmonijka ustna
Darek Błaszczak – misy, gongi, porcelanowe dzwonki, rzeczy codziennego użytku


 
GÜNTER HEINZ & SHEPHERDS OF CATS
Koncert muzyki improwizowanej

niedziela, 22 listopada 2015
godz: 20.00, bilety: 5/10/15/20 PLN

5 zł – posiadacze legitymacji OPT
10 zł – posiadacze karty bibliotecznej ze znaczkiem „OK”
15 zł – przedsprzedaż od 2.11
20 zł – w dniu koncertu

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/823823457737182/

Fotografia – zapisy na semestr drugi i trzeci


„pora wracać z wakacji” – fot. Filip ItoIto

Spotkanie organizacyjne i zapisy na semestr II i III – 5 października, godz. 18:00, OPT

Jeżeli nie możesz pojawić się na spotkaniu, poproś znajomą osobę z semestru żeby cię zapisała lub zadzwoń tego samego dnia między 20:00 a 21:00, tel. 605636664.

Wstępne terminy zajęć:

 • semestr drugi – wykład: poniedziałek, g. 20:00 – 21:00,
  pracownia – wtorek, g. 16:00 – 21:00,
 • semestr trzeci – zajęcia: g. 16:00 – 21:00 z przerwą na wykład od 18:00 – 19:00.

Shepherds of Cats – koncert na leżąco w ciemności

Cześć.
Chcemy zaprosić Cię do udziału w dość nietypowym przedsięwzięciu. 16 października (piątek) zagramy w OPT trzygodzinny koncert w całkowitych ciemnościach. Zabierz wygodne ubranie, karimatę bądź materac i poduszkę. Zaczynamy punktualnie o północy dlatego też musisz dojechać do nas najpóźniej o 23.45. Ze względu na charakter tego spotkania spóźnialscy nie będą mogli wejść na salę. Z oczywistych względów ilość miejsc jest ściśle ograniczona, dlatego też prosimy by zapisywały się tylko te osoby, które są na 100% pewne, że przyjadą. Nie wiemy czy słowo koncert dobrze oddaje to co się wydarzy. Oczekuj raczej sonorystycznej wycieczki w nieznane, dźwięków wydobywających się ze wszystkich stron, delikatnej elektroniki, gongów, mis, dzwonków, piszczałek i mocno nietypowego wykorzystania innych akustycznych instrumentów.

Do zobaczenia!
Shepherds of Cats


 
SHEPHERDS OF CATS – koncert na leżąco w ciemności
piątek – 16 października 2015, godz. 23:45

Lista rezerwacji została zamknięta. Brak wolnych miejsc.

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Nierozpoznane przybycie – wystawa Marleny Jabłońskiej w ramach sekcji Debiuty TIFF Festival 2015 // Polska Now!

W ramach sekcji Debiuty 5. edycji TIFF Festival 2015 // Polska Now! w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu zostaną pokazane prace młodej fotografki Marleny Jabłońskiej, wyłonionej spośród 195 zgłoszonych artystów.

Nierozpoznane przybycie – wystawa Marleny Jabłońskiej w ramach sekcji Debiuty TIFF Festival 2015 // Polska Now!

5 września – 9 października 2015
wernisaż: sobota, 5 września 2015, godz. 15:00

galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

 
Baśnie ludowe, bajki to teksty wprowadzające w rzeczywistość, uczące rozróżniać dobro od zła. Opisują zasady działania rzeczywistości i dają wgląd w naturę ludzką. To także sposób uczenia o wartościach, przekazywanie wiedzy, którą trudno ująć w sposób bezpośredni. Bajki ujawniają również nasz sposób myślenia o strukturze opowiadanej historii. Rosyjski literaturoznawca Władimir Propp dokładnie rozpoznał i rozpisał bajkowe elementy, które tworzą ciągi i relacje pomiędzy bohaterem, jego bliskimi, pomocnikiem czy antagonistą, a także o otaczającym czy dopiero ujawniającym się światem. Wszystkie te funkcje wyszczególnił i nazwał – jedną z nich jest „nierozpoznane przybycie”.

Wystawa Nierozpoznane przybycie Marleny Jabłońskiej to opowieść, która jednocześnie korzysta z funkcji bajki i fotografii. Odcienie barw, przesłonięcia, urywania czy prześwietlenia stają się jednak nie tyle formalnym zabiegiem, ale sposobem na zrozumienie i przybliżenie intymnej historii, pełnej powiązań i odwołań. Patrząc na zdjęcia Jabłońskiej, można spróbować odtworzyć czy też stworzyć na nowo narrację, która stanie się bliska, niezależnie od naszych wspomnień, doświadczeń i emocji.

kuratorzy: Łukasz Rusznica, Beata Bartecka
współpraca: Hubert Kielan

Marlena Jabłońska (ur. 1990) – mieszka w Łodzi. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studentka fotografii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, jak również w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos (realizacja projektu fotograficznego pod opieką Agnieszki Rayss, 2014).

Wystawa jest organizowana w ramach sekcji Debiuty 5. edycji TIFF Festival 2015 // Polska Now! (3-13.09.2015). Impreza ta, która od lat organizowana jest z myślą o ogólnopolskiej i europejskiej współpracy między artystami i instytucjami zajmującymi się sztuką fotografii, w tym roku zostanie w całości poświęcona polskiej fotografii współczesnej.

Idea towarzysząca sekcji DEBIUTY od początku istnienia festiwalu sprowadza się do wspierania i promowania artystów rozpoczynających swoją karierę. W tym roku otrzymano propozycję 268 cykli fotograficznych od 195 kandydatów. Wyłoniono 4 fotografów, które swoje prace pokażą w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu, galerii Entropia, Mieszkaniu Gepperta i Shopiq.

***

O galerii Miejsce przy Miejscu

Miejsce Przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.

www.facebook.com/MiejscePrzyMiejscu

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/419304554920880/

HELIKOPTER (7-9/2015)

W numerze:

György Dragon, Márton Simon, Przemysław Witkowski, Cezary Domarus, Buddy Giovinazzo, Marcin Ostrychacz, Adam Borzič, Básník Ticho, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Ilona Witkowska, Konrad Góra, Maciej Sowicki, Mirosław Drabczyk, Tomasz Różycki, Lesław Nowara, Jürgen Brôcan, Łukasz Suskiewicz, Dariusz Dziurzyński, Karol Graczyk, Patryk Zimny, Dariusz Muszer, Jakub Schönhof-Wilkans, Dominik Rokosz, Sławomir Płatek, Urszula Smoktunowicz, Paweł Tański, Dominik Żyburtowicz, Frigyes Karinthy, Robert Gawłowski oraz Karl van de Woestijne.

http://opt-art.net/helikopter/
https://pl-pl.facebook.com/helikopteropt

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Kup książkę w dobrej cenie w sklepie OPT – kliknij tutaj
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Kuba Suchar – koncerty chroniczne w Brzuchu.
53 tygodnie, 53 koncerty, 1.5 tony, 650 biletów, 650 słuchaczy, 1 perkusista, rok muzyki.

BRZUCH – Centrum Trawienia Wizji, ul. Białoskórcznia 26, Wrocław.
każda środa, godz. 20:00, bilet: 10 zł

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

 • pon.: 12:00 – 18:00
 • wt.: 14:00 – 20:00
 • śr.: 12:00 – 18:00
 • czw.: 14:00 – 20:00
 • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

 • imię, nazwisko
 • nazwa i czas trwania kursu
 • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.