English version Deutsche Version Spanish Version

Wakacyjne godziny otwarcia OPT. Zapraszamy!
- poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10:00 – 16:00
- czwartek: 10:00 – 21:00

po stosunku każde zwierzę jest smutne
- wystawa zdjęć Krystiana Lipca w MpM

O wspomnieniach, nostalgii i o małej śmierci opowiada najnowsza wystawa prezentowana w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu.

Fotografie Krystiana Lipca odwołują się do pewnego emocjonalno-umysłowego stanu, bliskiego melancholii i wyrażającemu jednoczesne poczucie spełnienia. Do orgazmu. A właściwie do wszystkiego, co po nim następuje. Na poziomie biologicznym uniesienie seksualne łączy się z poczuciem zagrożenia, strachem i lęk przed utratą. Być może właśnie dlatego w języku francuskim orgazm określany jest jako „mała śmierć” (la petite mort). Patrząc na fotografie Lipca, nie sposób nie odnieść się do tych skojarzeń. Jego fotografie są gęste i zmysłowe, ale daleko im do pornograficznej ikonografii. Wizualnie są absolutnie niewinne. To, co czyni jego zdjęcia erotycznymi, to właśnie to, co nie zostało pokazane, a co dopowiedzieć może sobie widz.

Anka Herbut, recenzentka teatralna i krytyk sztuki, tak opowiada o fotografiach Krystiana Lipca: Ciekawe, że Krystian cały czas negocjuje w tych zdjęciach relację swoją i widza z fotografowaną przestrzenią, przeciąga strunę, skraca dystans albo go wydłuża. Podchodzi za blisko albo zatrzymuje się za daleko. Nigdy w sam raz. Taki czasowo-przestrzenny „bipolar”… Ciężarówka w lesie. Zamknięte okno. Nie wiadomo, co w środku. Czy w ogóle coś. Albo: twarz tak blisko obiektywu, że zostaje zupełnie prześwietlona. On pozwala ukrytym rzeczom pozostać ukrytymi. Nie odkrywa tego, co ma zostać niedopowiedziane, bo czuje, że właśnie niedopowiedziane ma największą siłę przyciągania. Nawet kiedy patrzy bezczelnie w oczy fotografowanego, to właściwe zdarzenie już miało miejsce. Nie mamy do niego dostępu. I bardziej niż samo zdarzenie interesujące okazuje się to, co po nim zostaje. To, co się wytrąca. Osad. Powidok. Ślady. Resztki.

po stosunku każde zwierzę jest smutne to wystawa o stanach emocjonalnych i wrażliwości.

Wernisaż wystawy odbywa się w ramach Filmowej Nocy Nadodrza.

Krystian Lipiec (1989) urodził się i wychował w Stalowej Woli. W wieku 18 lat przeprowadził się do Krakowa. Tam obronił dyplom na Akademii Fotografii pod skrzydłami Joanny Pawłowskiej. Do niedawna działacz artystyczny na krakowskim Kazimierzu. Organizator takich wystaw jak: Czuwanie, Corpus…est czy Lśnienie we współpracy z Kraków Photo Fringe, „Dziennikiem Polskim” i Unsound Festival. Jego prace można było obejrzeć na wystawie zbiorowej Na własny użytek na poznańskim Biennale Fotografii (2013) oraz w Rumunii na Photo Romania Festival (2014). Publikowano je też m.in. w: „Self Publish Be Happy”, „Dreck Magazine”, „Kaltblut Magazine”, „Pornceptual Magazine”, „Replice” i „Vice”. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

kurator: Łukasz Rusznica

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.
www.facebook.com/MiejscePrzyMiejscu


 

po stosunku każde zwierzę jest smutne
- wystawa zdjęć Krystiana Lipca

wernisaż: 25 lipca 2015, godzina 18:00
wystawa czynna: 25 lipca – 21 sierpnia 2015

galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/647112245390845/

HELIKOPTER (7-9/2015)

W numerze:

György Dragon, Márton Simon, Przemysław Witkowski, Cezary Domarus, Buddy Giovinazzo, Marcin Ostrychacz, Adam Borzič, Básník Ticho, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Ilona Witkowska, Konrad Góra, Maciej Sowicki, Mirosław Drabczyk, Tomasz Różycki, Lesław Nowara, Jürgen Brôcan, Łukasz Suskiewicz, Dariusz Dziurzyński, Karol Graczyk, Patryk Zimny, Dariusz Muszer, Jakub Schönhof-Wilkans, Dominik Rokosz, Sławomir Płatek, Urszula Smoktunowicz, Paweł Tański, Dominik Żyburtowicz, Frigyes Karinthy, Robert Gawłowski oraz Karl van de Woestijne.

http://opt-art.net/helikopter/
https://pl-pl.facebook.com/helikopteropt

Zapisy na kursy w semestrze zimowym 2015/16.
Dla posiadaczy karty Urban Card Premium 20% zniżki!

Spotkania organizacyjne i zapisy w Ośrodku Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, W-w.
5-9 października 2015, godz. 19:00, OPT.

ZAPRASZAMY NA KURSY:

Szczegółowe informacje o kursach, prowadzących, zapisach, cenach itp..

Program URBANCARD Premium skierowany jest do mieszkańców Wrocławia, którzy pracują, studiują, korzystają z komunikacji i infrastruktury miasta Wrocławia.

Status Premium może uzyskać każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy w jednym z urzędów skarbowych właściwych dla miasta Wrocławia oraz jednocześnie posiada aktywną kartę URBANCARD lub Elektroniczną Legitymację Studencką z funkcjonalnością URBANCARD.

Posiadacz statusu Premium będzie mógł liczyć na szereg dodatkowych korzyści w postaci 20% zniżki w Punktach Partnerskich biorących udział w programie.

Osoby posiadające URBANCARD, które nie korzystają z komunikacji miejskiej Wrocławia, również mogą złożyć wniosek o status Premium!

Więcej informacji o UrbanCard Premium – kliknij tutaj

Pytania?
tel. 71 364 27 65, tel. kom. 663 779 964
info@opt-art.net

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Kup książkę w dobrej cenie w sklepie OPT – kliknij tutaj
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

  • pon.: 12:00 – 18:00
  • wt.: 14:00 – 20:00
  • śr.: 12:00 – 18:00
  • czw.: 14:00 – 20:00
  • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.