English version Deutsche Version Spanish Version

Warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży w MpM

Tematem przewodnim warsztatów będą monogramy. Dzieci zaprojektują własny podpis lub znak z liter własnego imienia i nazwiska, następnie wykonają stempel w technice linorytu, z którego własnoręcznie wykonają odbitki na prasie ręcznej. Warsztaty graficzne mają na celu zapoznanie dzieci z technikami druku wypukłego: drzeworyt / linoryt przez działanie praktyczne.

Możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym procesie ma na celu pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej oraz wrażliwości estetycznej dzieci, a w wymiarze edukacyjnym poznanie części zagadnień dotyczących tradycyjnych metod druku.

O prowadzącej:
Dagmara Świętek – pasjonatka druku i starych maszyn, zajmuje sie projektowaniem graficznym i drukiem typograficznym, w MPM założyła pracownię letterpress. Prowadzi okazjonalne warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży w technikach druku wypukłego.


 
Uczestnictwo w warsztatach jest płatne (50 zł/os.). Wszystkie materiały wliczone są w cenę. Wpłat można dokonywać przelewem do 16.04 lub gotówką bezpośrednio przed warsztatami.

Ilość uczestników: max. 8 osób
Grupa wiekowa: 12-16 lat
Kiedy: sobota, 18.04.2015, godz. 10:00-15:00
Miejsce: Pracownia letterpress / Miejsce przy Miejscu, pl. Strzelecki 12, Wrocław
Prowadząca: Dagmara Świętek
Koszt: 50 zł / osoba
Informacje i zapisy: daga@opt-art.net

Zobacz poprzednie warsztaty linorytnicze dla dzieci w MpM
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/983665478320529/

Solo Festiwal w OPT – koncerty i warsztaty

Solo Festiwal w OPT, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Kuba Suchar, to cykl koncertów oraz warsztatów, w czasie których można spotkać się ze znakomitymi muzykami i artystami z obszaru muzyki improwizowanej. W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpili Axel Dörner, Noël Akechoté, Peter Brötzmann, Jason Adasiewicz, Steve Noble, Rob Mazurek, Angelica Sanchez, Matthew Lux, John Herndon, Zlatko Kaučič, Noritaka Tanaka, Jason Ajemian, Anna Kaluza, Kazuhisa Uchihashi.

W najbliższym czasie zaplanowaliśmy dla was kilka genialnych koncertów oraz warsztatów z artystami. Naszymi gośćmi będą:

  • JOSH ABRAMS, FRANK ROSALY (koncerty – 18 kwietnia, warsztaty – 19 kwietnia 2015)
  • MARK SANDERS (koncert – 25 kwietnia, warsztaty – 26 kwietnia 2015)
  • OLAF RUPP (koncert – 23 maja, warsztaty – 24 maja 2015)

Muzyka improwizowana to jedna ze sztuk, której mogą podjąć się jedynie artyści najwyższej próby. Samą dyscyplinę można porównać do zupełnie swobodnego komponowania w czasie rzeczywistym. Wszyscy, którzy chcą zapoznać się lub poszerzyć swoje horyzonty w temacie muzyki improwizowanej i doskonalić świadomość muzyczną podczas spotkań z muzykami, są mile widziani.

Świąteczna promocja – wydawnictwa OPT 15% taniej

Z okazji świąt wydawnictwa OPT do 3 kwietnia 15% taniej!

Tytuły objęte promocją 15% taniej:

Międzyczasy
– Arnau Vidal Cascalló
Fenomenalne powierzchnie tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*
Drewniane Gody – Filip Zawada
Przedostatni Stan Skupienia – Krzysztof Solarewicz

Zapraszamy do zakupów!
http://opt-art.net/sklep/

Lightning Ensamble – koncert w OPT

Richard Scott’s Lightning Ensemble

The Lightning Ensemble, led by electronics maestro Dr. Richard Scott, focuses on a highly interactive, conversational post-free jazz form of free music that Scott calls “molecular improvisation” which is influenced disciplines originally pioneered by John Stevens and the Spontaneous Music. Scott’s approach to electronics is fast and visceral and the Ensembles reflects his interest in speed, intensity and collective musical communication. The Lightning Ensemble itself has been in existence for 5 years but the individual players in the group have a much long history of playing together, Scott and Marks have been working together for over two decades in groups such as Grew Trio and Bark!. Marks and Birchall separated in age by 30 years, nonetheless discovered their absolutely compatible natural musical affinity and over the past five years via the very creative improvising scene in the North of England. In April 2014 the quartet released their self titled debut on CD and Bandcamp.

http://richard-scott.net/ensembles/lightning-ensemble/


http://richardscott.bandcamp.com/album/richard-scotts-lightning-ensemble


 

Lightning Ensemble – koncert
support: Shepherds of Cats

wtorek – 9 czerwca 2015
godz. 20:00, bilety: 5/10/15/20 zł

5 zł (kursanci OPT i byli kursanci posiadający legitymację OPT)
10 zł (posiadacze karty bibliotecznej MBP ze znaczkiem OK)
15 zł (przedsprzedaż w OPT)
20 zł (w dniu koncertu)

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/435210213307310/

HELIKOPTER (4/2015)

W numerze:

poezja ukraińska (Ostap Sływynski, Olaf Clemensen, Hałyna Tkaczuk, Wasyl Łozinski, Katrina Haddad, Hałyna Kruk, Ołeksij Czupa, Lubow Jakymczuk), Nazar Honczar, Maria Jastrzębska, Ewa Sonnenberg, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Barbara Klicka, Paweł Kozioł, Aneta Kamińska, Buddy Giovinazzo, Eugenijus Ališanka, Jaromír Typlt, Aleksandra Zbierska, Michał Kozłowski, Marian Lech Bednarek, Mariusz Jagiełło, Agnieszka Marek oraz Jarosław Klejnberg.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Plener foto OPT w Karpaczu – fotodokumentacja


Dziękujemy za wspólny foto plener OPT w Karpaczu (27-29.03.2015)!
Tak było – fotodokumentacja

Tylko się nie zakochaj – wystawa zdjęć Agaty Kalinowskiej

O związkach, relacjach miłosnych i pustej przestrzeni, którą tak bardzo boimy się wypełnić, opowiada najnowsza wystawa w Miejsce przy Miejscu. Tylko się nie zakochaj Agaty Kalinowskiej to seria zdjęć dotykających tematu intymnych relacji i wszelkich wynikających z nich komplikacji.

wernisaż: czwartek | 26 marca 2015 | godz. 19:00
wystawa czynna do 30 kwietnia 2015

Galeria fotograficzna / Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław Nadodrze

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/1556499171284799/

„Tylko się nie zakochaj” to rodzaj frazy, którym atakujemy kogoś, kto podszedł za blisko, lub powtarzamy sobie, aby uciec przed własnymi nadziejami i strachem. Zdjęcia Agaty Kalinowskiej mówią przede wszystkim o skomplikowanych relacjach z kobietami: kochankami, przyjaciółkami i siostrami.
Jak mówi sama artystka: Ze zdjęć, które robiłam przez lata, wyłania się obraz moich skomplikowanych relacji z nimi, tych krótkich i intensywnych, tych przygodnych i tych wieloletnich, zmieniających swój charakter w sposób dość nieprzewidywalny. Opowiadam o sobie i najbliższych mi ludziach, o naszej niedojrzałości, potrzebie szukania skrajnych emocji i zaburzonej komunikacji.

Fotografie Kalinowskiej odwołują się do postdokumentalnej estetyki fotografii blogowej, szybkiego reagowania na rzeczywistość, wibrujących kolorów spotęgowanych użyciem wbudowanej lampy błyskowej i niespokojnego kadrowania. Małoobrazkowy aparat w rękach Kalinowskiej nie jest tylko narzędziem imprezowej pamięci podręcznej. Jej zdjęcia to często spokojne, pudrowe wręcz portrety, melancholijne pejzaże czy klasyczne zdjęcia z rodzinnego albumu. Podobnie jak kiedyś Corine Day Kalinowska nieustanie fotografuje swoją codzienność. Bezwzględnie i konsekwentnie rejestrując najpiękniejsze i najsłabsze jej przejawy.

Kurator: Łukasz Rusznica

Agata Kalinowska
Fotografii uczyła się we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisała dla magazynu „BIURO” oraz polskiej edycji „VICE”. Prowadzi bloga www.relativelyhuman.blogspot.com, gdzie pisze m.in. o pracy za barem, którą wykonuje od kilku lat. Swoje zdjęcia prezentowała m.in. na wystawie zbiorowej Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy (Studio BWA Wrocław, 2010) oraz indywidualnych: Yes I am (Falanster, Wrocław 2009) i Jak się goi to swędzi (Galeria Szewska 36, Wrocław, 2009). W fotografii interesują ją ludzie, szczególnie osobiste historie bliskich osób. Zdjęcia z cyklu Skóra opowiadają o pożądaniu.

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.
www.facebook.com/MiejscePrzyMiejscu

Alicja Foińska – porterty (7x citilight)

Seria portretów przedstawiających ludzi i ich ukochane zwierzęta towarzyszące im w życiu. Cykl portretów powstał podczas kursu fotograficznego w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Zdjęcia: Alicja Foińska
Ekspozycja: 1-15.03.2015
Lokalizacja: przystanki tramwajowo-autobusowe, ul. Borowska we Wrocławiu.

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Kup książkę w dobrej cenie w sklepie OPT – kliknij tutaj
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

  • pon. – wt.: 14:00 – 20:00
  • śr.: 12:00 – 18:00
  • czw.: 14:00 – 20:00
  • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.