English version Deutsche Version Spanish Version

Uwaga. W związku z otwarciem festiwalu fotograficznego w Łodzi, galeria MpM będzie nieczynna w piątek – 29 maja br.

Richard Scott’s Lightning Ensemble, Shepherds of Cats – koncert w OPT

Na początku czerwca wrocławski Ośrodek Postaw Twórczych zaprasza na muzyczną „improwizację molekularną” – post free-jazzowy koncert grupy Lightning Ensemble prowadzonej przez Richarda Scotta.

RICHARD SCOTT’S LIGHTNING ENSEMBLE
Lightning Ensemble, kierowany przez dr Richarda Scotta, mistrza elektronicznych pejzaży, koncentruje się na najbardziej soczystej interakcji pomiędzy składnikami języka post free-jazzu. Interakcję tę Scott zwykł nazywać „improwizacją molekularną” będącą kontynuacją pionierskich dokonań Johna Stevensa i jego Spontaneous Music Ensemble. Podejście Scotta do dźwięku generowanego elektroniką jest zwierzęco intuicyjne, płynie wręcz z trzewi artysty, a przez to, wynikające z tego interakcje w prowadzonym przez niego zespole, są fizjologicznie natychmiastowe. Dzięki temu przybierają wręcz formę procesów zachodzących w organie pracującym na najwyższych obrotach.

Lightning Ensemble jako taki istnieje od 5 lat, ale poszczególni członkowie trio mają za sobą długą historię wzajemnych kolaboracji. Scott i Marks pracują wspólnie od niemalże dwóch dekad występując w takich projektach jak Grew Trio i Bark. Natomiast Marks i Birchall, mimo dzielącej ich sporej różnicy wieku, odkryli w sobie jakąś niezwykłą wręcz, naturalną zgodność muzycznych charakterów i w ostatnich pięciu latach stanowią jedno z ważniejszych ogniw sceny improwizującej w północnej Anglii.


http://richardscott.bandcamp.com/album/richard-scotts-lightning-ensemble
http://richard-scott.net/ensembles/lightning-ensemble/
 
SHEPHERDS OF CATS


fot. Solar

Jako support wystąpią Shepherds of Cats. Jest to polsko-angielskie trio, które 4 maja 2015 wydało swoją pierwszą kasetę wydaną przez Tombed Visions Records z Manchesteru. Grupa ostrożnie sprawdza granice tego, co może być już uznane za brak wyczucia i dobrego smaku. Ich kompozycje powstające w czasie rzeczywistym są jak polowanie na brzmienia, które tworzą nową, nieoczekiwaną muzykę. Występ przed Lightning Ensemble będzie zapowiedzią wakacyjnej trasy po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

http://fanfarefanfare.com/


 

Richard Scott’s Lightning Ensemble – koncert
support: Shepherds of Cats

wtorek – 9 czerwca 2015
godz. 20:00, bilety: 5/10/15/20 zł

5 zł (kursanci OPT i byli kursanci posiadający legitymację OPT)
10 zł (posiadacze karty bibliotecznej MBP ze znaczkiem OK)
15 zł (przedsprzedaż w OPT)
20 zł (w dniu koncertu)

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/435210213307310/

Warsztaty animacji poklatkowej (animacja plastelinowa)

Warsztaty mają przybliżyć uczestnikom podstawy animacji plastelinowej, np. ile klatek na sekundę daje pożądany efekt animacyjny i jak wykorzystać plastelinę w animacji płaskiej i nie tylko. Podczas warsztatów będziemy pracować przy dwu stanowiskach fotograficznych, w tym jedno z laptopem. Wykorzystamy plastelinę do stworzenia krótkich ćwiczeń animacyjnych. Bazujemy na improwizacji, a do animowania nie potrzebne są specjalne zdolności artystyczne.

O prowadzącej

Monika Kuczyniecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiowała na Wydziale Komunikacji Multimedialnej – dyplom obroniła w pracowni filmu animowanego. W swoich krótkich realizacjach wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. W 2010 roku została laureatką konkursu Offowe Odkrycia Roku, organizowanego przez Telewizję Kino Polska i portal Stopklatka.pl, za animację Ucieczka – Czesław Śpiewa. Rok później otrzymała YACHa za utwór Zabawki – Bajzla. Artystka realizuje teledyski (m.in. Renata Przemyk, Jerz Igor, DagaDana, Voo Voo), filmy reklamowe, prowadzi warsztaty animacji plastelinowej, jest także autorką ilustracji do książek dla dzieci – „O sowie”, „W sowiej cukierence”, „Tłusty czwartek” autorstwa Zbigniewa Śląskiego.


 

Warsztaty aniamacji poklatkowej
Data: sobota – 13 czerwca 2015
Godz.: 10:00 – 16:00
Prowadzenie: Monika Kuczyniecka
Minimalna ilość uczestników potrzebna do realizacji warsztatów – 9 osób, max – 12 os.
Zapisy: info@opt-art.net
Cena: 100 zł od osoby

Wpisowe 100 zł należy wpłacić na konto OPT najpóźniej do 9.06.2015. W tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko uczestnika warsztatów z dopiskiem „animacja”. Sposoby dokonywania płatności – kliknij tutaj

Techniki szlachetne fotografii – wakacyjny kurs w OPT

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy kurs technik szlachetnych fotografii w OPT – technik graficznych opartych na wykorzystaniu światłoczułości i garbujących właściwości chromianów, a także innych związków światłoczułych, ale też tradycyjnej fotografii jako materiału wyjściowego. Od technik stricte graficznych odróżnia je niepowtarzalność procesu technologicznego, prowadzącego z reguły do otrzymania pojedynczej, unikatowej odbitki/obrazu. Od standardowych technik fotograficznych (analogowych) odróżnia je zarówno niepowtarzalność, jak i wykorzystanie materiałów innych niż światłoczułe sole srebra. O tych i wielu innych ciekawych reakcjach zachodzących w świecie fotografii dowiecie się bezpośrednio od Arnaua Vidala Cascalló już w czerwcu i lipcu. Nie przegpacie!

Miejsce kursu: Ośrodek Postaw Twórczych
Prowadzący: Arnau Vidal Cascalló
Terminy: czerwiec i lipiec 2015 (szczegółowy grafik poniżej)
Cena całego kursu: 400zł, cena I bloku – 300 zł
Zgłoszenia: arnau@opt-art.net, tel. 726 609 606

Warsztaty odbędą się w grupach minimum 3, a maksimum 5-osobowych. Ilość miejsc jest ograniczona. Materiały są w cenie kursu. Sposoby płatności – kliknij tutaj

Kurs jest wstępem do najważniejszych technik szlachetnych w fotografii.
Uczestnik kursu będzie miał okazję zapoznać się z następującymi technikami:

 • Cyjanotypia


W tym procesie otrzymuje się kopie koloru niebieskiego o wysokim kontraście. W tym roztworze, żelazo jest elementem aktywnym, który reaguje na światło.

 • Guma dwuchromianowa


W tej technice używa się roztworu światłoczułego zmieszanego
z pigmentami mineralnymi. Obraz uzyskany jest tego samego koloru co użyty pigment.

 • Papier solny


Do uzyskania kopii wykorzystuje się roztwór na bazie srebra.
Papier pokrywa się żelatyną. Obraz uzyskiwany w tej technice ma tonację brązową.

 • Albumina


Używa się tego samego roztworu co w technice papieru solnego,
ale dopiero po uprzednim nałożeniu albuminy (białka jajka) na papierze.
Jest to technika, dzięki której uzyskuje się największą ostrość i dużą głębią cieni.

Szczegółowe informacje o kursie: http://opt-art.net/technikiszlachetne/

Dawid MisiornyWszystko łączy się ze wszystkim – nowa wystawa w MpM

wernisaż: czwartek, 14maja 2015, godz, 19:00

wystawa czynna do 19 czerwca 2015
galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu

Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, 50­-224 Wrocław
 
Jak patrzymy na zdjęcia? Jakie wtedy zachodzą w nas procesy? Jak łączymy poszczególne fotografie i jakie historie z nich tworzymy? Takie pytania zadaje najnowsza wystawa w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu prezentując projekt Dawida Misiornego.

Francuski filozof Roland Barthes pisał, iż ten lub to, co jest fotografowane, to cel, przedmiot odniesienia, mała ułuda emitowana przez przedmiot. Nazwałbym to najchętniej Spektrum Fotografii, ponieważ słowo to zachowało związek ze „spektaklem”. Takiemu świadomie zaplanowanemu spektaklowi zostaną poddani goście wystawy Dawid Misiorny – Wszystko łączy się ze wszystkim, fotografa i redaktora magazynu „Magenta”. Jego podejście do sztuki fotografii zmienia się z kolejnymi odsłonami eksperymentu, jaki wykonuje już od kilku lat. Jak pisze Krzysztof Łukomski w tekście towarzyszącym wystawie: W dobie ultra-ekspansji obrazu fotograficznego i jego modułowej multiplikacji, sztuka chętnie zwraca się ku obszarowi display: sposobom ekspozycji, słusznie zwanymi przez Francuzów „accrochage” ­ w języku francuskim oznacza zarówno sposób zawieszenia obrazów na ścianie, jak i sprzężenie, starcie, ostrą wymianę słów. U Dawida Misiornego słowa zamieniają się na obrazy.

Na wystawie Dawid Misiorny – Wszystko łączy się ze wszystkim zostaną zaprezentowane 72 zdjęcia, żadne z nich nie będzie wisieć na ścianie.

Dawid Misiorny
Urodzony w 1985 roku. Absolwent wydziału kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, student Intermediów na wydziale komunikacji medialnej UAP. W 2012 roku został laureatem sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jego prace pokazywane były na wielu wystawach zbiorowych m.in. Paris Photo, Biennale Fotografii w Poznaniu. W latach 2012­ 2013 współpracował z Self Publish, Be Happy w Londynie. Publikował także w magazynach: „Kwartalnik Fotografii”, „Punkt”, „PIG”, „Holy Ghost”, „Romka”, „SZUM” i wielu innych. W 2013 roku pełnił funkcje jurora w Warsaw Photo Days, a od 2014 prowadzi magazyn poświęcony współczesnej fotografii „Magenta”.

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.

www.facebook.com/MiejscePrzyMiejscu

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/1409658022689676/

HELIKOPTER (5/2015)

W numerze:

Wojciech Wilczyk, Anna Augustyniak, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Piotr Gajda, Adam Kaczanowski, Buddy Giovinazzo, Mirosław Drabczyk, Adrian Tujek, Piotr Maur, Peter Gehrisch, Waldemar Okoń, Filip Zawada, Sylwia Gibaszek, Libor Martinek, Piotr Smolak, Krzysztof Niewrzęda, oraz Jarosław Klejnberg.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Kup książkę w dobrej cenie w sklepie OPT – kliknij tutaj
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

 • pon.: 12:00 – 18:00
 • wt.: 14:00 – 20:00
 • śr.: 12:00 – 18:00
 • czw.: 14:00 – 20:00
 • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

 • imię, nazwisko
 • nazwa i czas trwania kursu
 • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.