English version Deutsche Version Spanish Version

Prezent na święta – kurs w OPT

Brakuje Ci pomysłu na prezent? Skorzystaj z okazji i obdaruj bliską osobę udziałem w kursie Fotografii, Malarstwa i Rysunku, Photoshopa, Perkusji, Rysunku Architektonicznego, Projektowania Graficznego, Grafiki Warsztatowej lub Komiksu i Podstaw Ilustracji.

Semestr letni rozpocznie się w marcu i potrwa do czerwca 2015.
Szczegółowe informacje o kursach na stronie http://opt-art.net/kursy/.
Więcej informacji: info@opt-art.net lub tel. 71 364 27 65.

Noël Akchoté / 2. Solo Festiwal (koncert, warsztaty)

Zapraszamy na kolejny koncert i warsztaty z cyklu Solo Festiwal. Tym razem będziemy gościć gitarzystę Noëla Akchoté.

Koncert – piątek, 23 stycznia 2015, godz. 20:00
Warsztaty – sobota, 24 stycznia 2015, godz. 14:30

Bilety dostępne w przedsprzedaży w biurze OPT od 08.01 do wyczerpania nakładu.

  • 10 zł (kursanci OPT oraz posiadacze karty bibliotecznej MBP ze znaczkiem OK)
  • 20 zł (przedsprzedaż)
  • 30 zł (w dniu koncertu)

Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław

NOËL AKCHOTÉ
Urodzony w Paryżu 7.12.1968, zaczął grać na gitarze w wieku ośmiu lat. Niewiele później poznał i uczył się u takich artystów jak Tal Farlow, Barney Wilen, Chet Baker, Philip Catherine, John Abercrombie. We wczesnych latach 90. zaczął wykraczać poza jazz, grając więcej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Grał w grupach takich muzyków jak Henri Texier, Louis Sclavis, Daniel Humair, Jacques Thollot, Sam Rivers, jak również Derek Bailey, Eugene Chadbourne, Marc Ribot, Fred Frith, Evan Parker, Lol Coxhill, Tim Berne czy George Lewis.

Współpracował z Davidem Grubbsem, Lucem Ferrari, Davidem Sylvianem, Jimem G. Thirlwellem (Stero.d Maximus), Max Nagl’s Big Four (Steven Bernstein, Bradley Jones, Joey Baron), Jean-Francois Pauvrosem czy Dylan Carlson’s Earth.
W ramach innych projektów nagrywał i koncertował z takimi artystami jak: The Recyclers, Blixa Bargeld, Aki Onda, Phil Minton, Tony Hymas, Katerine, Tetuzi Akiyama, Otomo Yoshihide, Julie Tippets, Mike Cooper, Wolfgang Puschnig, Linda Sharrock, Tom Cora, Keith Rowe, Christian Fennesz, Nobuyoshi Araki czy Daido Moriyama. W 1996 roku założył wraz z Quentinem Rolletem wydawnictwo Rectangle (głównie płyty winylowe, ponownie wydane w cyfrowych wersjach do pobrania w 2011). W tym samym czasie nagrał dla monachijskiej wytwórni Winter & Winter serię Audio Films, sięgającą do bogatych tradycji kabaretu i piosenki (Au Bordel, Cabaret Modern, Toi-M.me… , w których udział wzięli m.in. Red, Jean-Louis Costes, Han Bennink, Steve Beresford, Sasha Andr.s, John Giorno czy Kevin Blechdom), jak również unikalne reinterpretacje muzyki Sonny’ego Sharrocka (Sonny II) i Kylie Minogue (So Lucky).

Pracował także przy produkcjach filmowych jako aktor, autor ścieżki dźwiękowej lub kierownik muzyczny (z twórcami takimi jak Thierry Jousse, Michael Lonsdale, Claire Denis, Lio …). Jest też starszym bratem artysty nurtu electro SebastiAna (Ed Banger, Daft Punk). W 2011 podpisał umowę o wyłącznej dystrybucji z Believe Digital (Worldwide Downloads), wydając od tamtej pory ponad setkę rzadkich nagrań na żywo oraz niepublikowane wcześniej albumy studyjne, z których powstał obszerny dział muzyki renesansowej i barokowej.

http://www.noelakchote.org/
https://noelakchote.bandcamp.com/
https://soundcloud.com/NOELAKCHOTE-1

HELIKOPTER (12/2014)

W numerze:

Krzysztof Jaworski, Herkus Kunčius, Marek Kołodziejski, Jacek Krzypkowski, Dawid Majer, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Ewa Sonnenberg, Piotr Gwiazda, Karol Maliszewski, Rafał Gawin, Mirosław Drabczyk, Juliusz Gabryel, Olgierd Dziechciarz, Jarosław Klejnberg oraz fotorelacja z koncertu Petera Brötzmanna.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w MpM (galeria fotograficzna)

Czy fotografia detektywistyczna i śledcza, tworzona na potrzeby inwigilacji czy dowodu zbrodni, może być piękna? O tym mówi najbliższa wystawa w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu.


fot. archiwum IPN

W historyczne czy śledcze spojrzenie wpisane są tajemnica i skrytość, w których prawda nigdy nie zostanie w pełni odsłonięta. Jednocześnie owa skrytość zawiera w sobie estetyczną wzniosłość fotografii, która być może, powinna być zawieszona ze względu na ciężar historii. Jednak nie sposób uciec od doskonałych kadrów, intrygujących portretów i harmonii światła i cienia. Nie sposób patrzeć na zdjęcia tylko jako na znak historii, czy obraz działań władzy i służb. Nie ma możliwości ucieczki od pragnienia patrzenia, mimo wdarcia się w intymny świat ludzi, brutalnie zagarnięty przez śledczych. To w spojrzeniu każdego odbiorcy tworzy się harmonia pomiędzy zadumą nad historiami przedstawionych osób i miejsc, a krytycznym spojrzeniem uwikłanym w estetykę fotografii.

Wystawa złożona jest ze zdjęć pochodzących z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Podstawową kategorią użytą w procesie wyboru zdjęć było piękno, czy też może atrakcyjność wizualna. Staraliśmy się patrzeć na te fotografie z perspektywy ich języka wizualnego – mówi Łukasz Rusznica, kurator wystawy i galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu. Oczywiście, kontekst historyczny zdjęć ma kluczowe znaczenie, ale cała wystawa konstruowana jest w oparciu o konflikt między tym, co estetyczne a tym, co etyczne. To jest wystawa pułapka – ciekawe zdjęcia, może nawet ładne, odsłaniają się dopiero wtedy, gdy jasne staje się to, dlaczego zostało zrobione.
Wystawa pokazuje spectrum fotografii znajdujących się w archiwach IPN: od portretów i fotografii miejskiej, po architekturę i fotografię przedmiotów. Towarzyszyć jej będą opisy kontekstowe prezentowanych zdjęć oraz tekst Anny Mituś, kuratorki i historyczki sztuki.
Kurator: Łukasz Rusznica
Współpraca: Beata Bartecka, Hubert Kielan

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.


 

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

wystawa czynna: od 28 października 2014 – 9 stycznia 2015
godziny otwarcia galerii – sprawdź tutaj
wernisaż: wtorek – 28 października 2014, godz. 18:00

galeria fotograficzna
Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Miejsce Przy Miejscu – strona na Facebooku.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.