English version Deutsche Version Spanish Version

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w MpM (galeria fotograficzna)

Czy fotografia detektywistyczna i śledcza, tworzona na potrzeby inwigilacji czy dowodu zbrodni, może być piękna? O tym mówi najbliższa wystawa w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu.


fot. archiwum IPN

W historyczne czy śledcze spojrzenie wpisane są tajemnica i skrytość, w których prawda nigdy nie zostanie w pełni odsłonięta. Jednocześnie owa skrytość zawiera w sobie estetyczną wzniosłość fotografii, która być może, powinna być zawieszona ze względu na ciężar historii. Jednak nie sposób uciec od doskonałych kadrów, intrygujących portretów i harmonii światła i cienia. Nie sposób patrzeć na zdjęcia tylko jako na znak historii, czy obraz działań władzy i służb. Nie ma możliwości ucieczki od pragnienia patrzenia, mimo wdarcia się w intymny świat ludzi, brutalnie zagarnięty przez śledczych. To w spojrzeniu każdego odbiorcy tworzy się harmonia pomiędzy zadumą nad historiami przedstawionych osób i miejsc, a krytycznym spojrzeniem uwikłanym w estetykę fotografii.

Wystawa złożona jest ze zdjęć pochodzących z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Podstawową kategorią użytą w procesie wyboru zdjęć było piękno, czy też może atrakcyjność wizualna. Staraliśmy się patrzeć na te fotografie z perspektywy ich języka wizualnego – mówi Łukasz Rusznica, kurator wystawy i galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu. Oczywiście, kontekst historyczny zdjęć ma kluczowe znaczenie, ale cała wystawa konstruowana jest w oparciu o konflikt między tym, co estetyczne a tym, co etyczne. To jest wystawa pułapka – ciekawe zdjęcia, może nawet ładne, odsłaniają się dopiero wtedy, gdy jasne staje się to, dlaczego zostało zrobione.
Wystawa pokazuje spectrum fotografii znajdujących się w archiwach IPN: od portretów i fotografii miejskiej, po architekturę i fotografię przedmiotów. Towarzyszyć jej będą opisy kontekstowe prezentowanych zdjęć oraz tekst Anny Mituś, kuratorki i historyczki sztuki.

 
Kurator: Łukasz Rusznica
Współpraca: Beata Bartecka, Hubert Kielan

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.


 

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
28 października – 2 grudnia 2014

wernisaż: wtorek – 28 października 2014
godz. 18:00

galeria fotograficzna
Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

HELIKOPTER (10/2014)

W numerze:

Adam Wiedemann, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Ewa Sonnenberg, Jacek Krzypkowski, Mariusz Jagiełło, Marcin Sas, Ewa Olejarz, Maria Piątek (galeria), Justyna Smoleń-Starowieyska, Wojciech Boros, Grzegorz Kaźmierczak/Rafał Skonieczny/ Marcin Jurzysta (wywiad), Jakub Schönhof-Wilkans, Monika Mosiewicz, Piotr Mierzwa oraz Jarosław Klejnberg.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Rob Mazurek Pulsar Quartet – koncert w OPT / 2. Solo Festiwal

Rob Mazurek PULSAR QUARTET:

 • Rob Mazurek (kornet)
 • Angelica Sanchez (fortepian)
 • Matthew Lux (gitara basowa)
 • John Herndon (perkusja)

(…) Pulsar Quartet jest zdecydowanie bardziej introwertyczną propozycją. Z jednej strony to podzespół ostatniej inkarnacji ESO – Mazurek, Herndon, Matthew Lux na gitarze basowej oraz Angelica Sanchez na fortepianie, ale z drugiej modyfikacja kwintetu, który w 2009 roku nagrał genialną płytę Sound Is, w ostatnich latach w dorobku Mazurka chyba najbardziej wprost bliską jazzowemu idiomowi. Stellar Pulsations jest mu jeszcze bliższe, wpisując się w nurt nowoczesnych wariacji na temat bopowej tradycji. Szczerze mówiąc nie przypominam sobie w tym stuleciu takiego składu Mazurka, zarówno od strony instrumentalnej (z fortepianem), jak i od strony głównie akustycznej polemiki z różnymi nurtami tradycji – polemiki, trzeba powiedzieć, subtelnej i przemyślanej. Poszczególne utwory w nazwach odnoszą się planet (Ziemi nie ma) i eksponują nieco inne oblicze zespołu. Otwierający album „Primitive Jupiter” i przedostatni „Twister Uranus” przywołują na myśl intensywność Sound Is, choćby za sprawą frenetycznej sekcji rytmicznej, ale już „Magic Saturn” to błyskotliwa, przełamana w pół ballada ze zgrabną figurą pianina, a „Spanish Venus” wciąga zredukowanym, latynoskim groove, na którym Mazurek gra drobniutkie melodie. „Spiritual Mars” najbliższy jest free, „Spiral Mercury” epoce kwintetu Davisa z Hancockiem i Shorterem, a „Folk Song Neptune” to wyciszony, refleksyjny finał. Sporo tu liryzmu, przytłumionego kornetu i wrażliwego, często podejmującego delikatną opowieść fortepianu; grania gęstego, ale unikającego nadmiernie zamaszystych fraz i ekspansywnych melodii. Poznawanie tej płyty ma przeciwny charakter niż oktetu – tamta rzuca się na szyję od pierwszego kontaktu, te pulsacje starają się pozostać nieodgadnione. Nie wiem, czy zamieniłbym elektryczno-niekonwencjonalnego Mazurka, który tradycję obchodzi, na Mazurka, który z nią polemizuje, ale to właśnie ten na pierwszy rzut oka konwencjonalny album jest jego najbardziej zaskakującą płytą ostatnich dwóch-trzech lat.

Fragment recenzji płyty Rob Mazurek Pulsar Quartet – Stellar Pulsations autorstwa Piotra Lewandowskiego (PopUp)

Rob Mazurek – czytaj wywiad przeprowadzony podczas ubiegłorocznej edycji Solo Festiwal.

http://robmazurek.com/


 

Rob Mazurek Pulsar Quartet // 2. Solo Festiwal

piątek – 7 listopada 2014
godz. 20:00, bilety dostępne w przedsprzedaży w biurze OPT od 24.10 do wyczerpania nakładu.

 • 10 zł (kursanci OPT)
 • 20 zł (przedsprzedaż)
 • 30 zł (w dniu koncertu)

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/297562167107135/

Peter Brötzmann / Steve Noble / Jason Adasiewicz Trio – koncert w OPT // 2. Solo Festiwal

Na żywo, jak sami muzycy mówią, i ci, którzy mieli okazję usłyszeć ich razem, widać wręcz telepatyczne porozumienie. „Niepowtarzalne momenty zbiorowej inspiracji” – podsumował jeden z występów recenzent The Sunday Times.

Początki współpracy Brötza ze Stevem Noblem sięgają 2010 r. Niemiecki saksofonista zjednoczył wówczas szeregi z perkusistą Noblem oraz kontrabasistą Johnem Edwardsem. Efektem ich współpracy, która rozpoczęła się wraz z elektryzującymi występami w londyńskim Cafe OTO był album …The Worse The Better (2010). Drogi Brötzmanna i Jasona Adasiewicza, czołowego wibrafonisty chicagowskiej sceny muzycznej, przecięły się rok później. Występ na nowojorskim Vision Festival 2011 zaowocował wspólną trasą obu twórców.

 

Peter Brötzmann - Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej. Jego styl cechuje ostry, nieokrzesany ton, oraz liryczność. Energiczny sposób grania improwizacji przez Brötzmanna został nazwany brötzen, co się przysłużyło do nadania mu przydomku ‘najgłośniejszego saksofonisty świata’. Gra również na klarnecie i na węgierskim instrumencie dętym tárogató. Barwa tonu Brötzmanna jest bardzo bezpośrednia, a jego solówki często osiągają dużą intensywność. Nie opuszcza on jednak tradycyjnych struktur jazzowych; motywy odgrywają ważną rolę w jego muzyce, a improwizacje są często oparte na melodii. Te cechy są bliskie stylowi gry Alberta Aylera, którego można uznać za największe źródło inspiracji Brötzmanna. Współpracował m.in. z Anthonym Braxtonem, Donem Cherrym, Cecilem Taylorem, Billem Laswellem i Mikołajem Trzaską. Jego nagrany w 1968 roku album Machine Gun jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii free jazzu.

Steve Noble - uczeń nigeryjskiego mistrza perkusji, Elkana Ogunde. W latach 80. Występował w zespole Rip Rig and Panic wraz z Neneh Cherry. Noble przejechał wówczas Europę wzdłuż i wszerz, nabierając coraz większej scenicznej wprawy. Od tego czasu Noble miał okazję współpracować z takimi twórcami, jak Derek Bailey, Lol Coxhill, Ikue Mori czy Tristan Honsinger.  Komponuje także muzykę filmową oraz prowadzi własną oficynę wydawniczą, Ping Pong Productions.

Jason Adasiewcz – związany z chicagowską sceną jazzu, Adasiewicz nie ma sobie równych pośród młodych wibrafonistów. Uznawany wielokrotnie przez krytyków miesięcznika Down Beat uznany materiał na gwiazdę sceny. Muzyk ma na swoim koncie współpracę z takimi twórcami jak . Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra czy Nicole Mitchell Quartet. Znany jest także z żywiołowych improwizacji.

Peter Brötzmann – saksofon/klarnet
Jason Adasiewicz – wibrafon
Steve Noble – perkusja

źródło: Alchemia / Wikipedia


 

Peter Brötzmann / Steve Noble / Jason Adasiewicz Trio // 2. Solo Festiwal

poniedziałek – 17 listopada 2014
godz. 20:00, bilety: info wkrótce

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1496694850609030

Solarigrafia – rozwiązanie

… 3 miesiące jak z bicza strzelił. W kolejnym komiksie Arnau odkrywa tajemnice magicznego pudełka. Fotografia i Photoshop w OPT.

Solarigrafia – technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie zgodnie z założeniami Projektu Solaris.

Do tej techniki używa się aparatów otworkowych najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. Zjawisko ciemnienia soli srebra pod wpływem światła było znane na długo przed wynalezieniem fotografii w 1839 roku.

Solarigrafia jest techniką negatywową. Przy bardzo obfitym naświetleniu (szczególnie w miejscach, gdzie pojawia się obraz linii Słońca) może wystąpić zjawisko klasycznej solaryzacji i częściowe odwrócenie obrazu na pozytyw. Po zakończeniu naświetlania pomija się cały proces chemiczny a jedyną czynnością może być ewentualne utrwalenie w utrwalaczu. Tak uzyskany negatyw może być zreprodukowany cyfrowo i odwrócony na pozytyw w programie graficznym. Solarigrafia nieutrwalona jest nadal wrażliwa na światło i przez to nietrwała. Istnieje także możliwość wykonania pozytywu analogowymi metodami fotograficznymi poprzez kopiowanie stykowe. Metoda ta daje możliwość stosowania bardzo długich czasów naświetlania (rzędu kilku, kilkunastu miesięcy a nawet lat). Najczęstszymi miejscami montowania aparatów solarigraficznych bywają balkony, parapety, drzewa, fasady budynków, pojazdy itp.

źródło: Wikipedia

Info: arnau@opt-art.net

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław, tel. kom. +48 663 779964

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Galeria czynna:

 • poniedziałek: nieczynne
 • wtorek, środa: 11:00 – 17:00
 • czwartek: 14:00 – 20:00
 • piątek: 11:00 – 17:00

Miejsce Przy Miejscu – strona na Facebooku.

Filip Zawada:Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się

 
Książka w formie leporello. Edycja limitowana. Nowa książka Filipa Zawady jest wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać. Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zarówno do oglądania, jak i do czytania.

Filip Zawada – muzyk, fotograf (prowadzący pracownię Foto OPT), pisarz i poeta. Autor książek poetyckich System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998), Snajper (2004) oraz Świetne sowy (2013), nominowany do nagrody Gdynia 2012 za prozę Psy pociągowe – Filip Zawada – powraca z kolejną premierą. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się to najnowsza pozycja, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. Jak autor traktuje właśnie ukończoną książkę? „Jak nowoczesną powieść w pigułce. Taką, którą można zabrać w kosmos i położyć obok kotleta schabowego w formie podobnego do lentilka albo tik taka”.

I dodaje: „W instrukcjach obsługi, które można znaleźć przy meblach bardzo znanej szwedzkiej firmy, książki bardzo często służą jako podkładki ułatwiające montaż oraz pomagają w tym, żeby nie przewiercić podłogi. Twórcy książki chyba nigdy nie mieli świadomości, że ich wynalazek może mieć tak szerokie zastosowanie i zajmować tak ważne miejsce w branży meblarskiej. Ja pisząc książkę Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się nie miałem do końca świadomości, że napiszę coś, co nie do końca służy do czytania”.

Limitowana edycja  |  Wydanie klasyczne

Rysunki wykonała Katarzyna Pietrzak-Zawada (prowadząca pracownie Malarstwa i Rysunku oraz Grafiki Warsztatowej w OPT). Więcej na stronach Biura Literackiego. Polecamy!

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

 • imię, nazwisko
 • nazwa i czas trwania kursu
 • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.