English version Deutsche Version Spanish Version

WAKACYJNE GODZINY OTWARCIA:

PN., WT., ŚR., PT.:
10:00 - 16:00

CZW.:10:00 - 21:00

Zapisy na kursy artystyczne w OPT – semestr zimowy

 
Ośrodek Postaw Twórczych ogłasza zapisy na kursy w semestrze zimowym 2014/15.
Spotkania organizacyjne i zapisy: 29 września – 3 października 2014, godz. 19:00, OPT

Zapraszamy na kursy:

Szczegółowe informacje nt. kursów oraz prowadzących na http://opt-art.net/kursy/

Poza różnorodnością form edukacyjnych, OPT oferuje szereg wysokiej rangi zdarzeń artystycznych (koncerty, wystawy i inne). Zobacz więcej – archiwum.

Zapraszamy!

Internetowe zapisy na kursy

Okazja! Do 28 września do godziny 24.00 można zapisać się na KURSY w OPT tylko przez internet. Aby to zrobić należy:

1. Wysłać e-maila na adres zapisy@opt-art.net – podając swoje imię i nazwisko, nazwę kursu oraz dodatkowo telefon kontaktowy

2. Wpłacić 100 zł wpisowego

Szczegółową instrukcję jak należy wypełnić przelew znajdziecie tutaj:
http://opt-art.net/kursy/cennik/
 
WSZYSCY, KTÓRZY ZAPISZĄ SIĘ I WPŁACĄ WPISOWE DO 28 WRZEŚNIA (do godziny 24.00) OTRZYMAJĄ ZNIŻKĘ W WYSOKOŚCI 10%. Dotyczy to następujących kursów: Malarstwo i Rysunek, Fotografia, Perkusja, Photoshop i Grafika Warsztatowa.

UWAGA: Zniżka nie dotyczy jednak następujących pracowni: Rysunek Architektoniczny, Projektowanie Graficzne, Komiks i Podstawy Ilustracji oraz Mind Mapping, choć i tutaj zachęcamy do wcześniejszego zapisania się z uwagi na ograniczoną ilość miejsc.

Aaaa jeszcze jedno – zapisując się przez internet i tak powinniście przyjść na zebranie naborowe wybierając jakiś dzień pomiędzy 29 września a 3 października (za każdym razem o godzinie 19.00). Na zebraniach będzie podział na grupy, ustalanie godzin zajęć itp.

ZAPRASZAMY.

Wzgórze Gajowe – druga edycja projektu Muzyka Miasta

Uwaga! Niestety, ze względu na zapowiadany deszcz musimy odwołać jutrzejsze wydarzenie. Wkrótce podamy nowy termin!

 

Po dj’skich setach w modernistycznej przestrzeni WuWy zapraszamy na drugą edycję audio poznawczego projektu Muzyka Miasta. W niedzielę 21 września na tajemniczym Wzgórzu Gajowym wystąpi Lutto Lento, Gerard Lebik i Boar Sleeping.

Na południowym skraju osiedla Gaj we Wrocławiu piętrzy się tajemnicze wzgórze – od lat 70. XX wieku nietknięte ludzką ręką, choć wzniesione przez nią. Wzgórze powstało w latach 50. i 60. i na ponad dekadę stało się dzikim wysypiskiem śmieci. Obecnie, zaanektowane przez rzadką i niespotykaną faunę, jest malowniczym miejscem wypoczynku mieszkańców Wrocławia.

Chociaż tak naprawdę Wzgórze Gajowe kryje w sobie mroczną przeszłość, o której wie niewiele osób. To właśnie tutaj w 1933 roku przez kilka miesięcy działał KZ Dürrgoy, jeden z pierwszych w Niemczech obozów koncentracyjnych. Obecnie nie istnieje żaden namacalny ślad istnienia obozu, od strony północnego-wschodu można odnaleźć jedynie niewielkie pozostałości po wcześniejszym zakładzie chemicznym. Zapraszając słuchaczy do tego miejsca, kuratorzy projektu Muzyka Miasta, Karolina Zajączkowska i Jędrek Jendrośka, chcą zbadać czy uda się opowiedzieć historię Wzgórza Gajowego z pomocą dźwięku.

W niedzielę 21 września na Wzgórzu wystąpią wrocławscy muzycy: Lutto Lento, Gerarda Lebika i Boar Sleeping, którym nie obce jest tworzenie w oparciu o eksperyment i wychodzenie poza strefę komfortu scenicznego. Na szczycie zaprezentują swoją twórczość w osobistym odniesieniu do miejsca i jego historii. Założyciel wytwórni Sangoplasmo – Lutto Lento – przy pomocy technik cut’n’paste, kaset, różnych efektów i odgrywania dźwięków elektroakustycznych wykona utwór inspirowany biologiczną różnorodnością Wzgórza. Gerard Lebik, balansując na granicy jazzu i muzyki eksperymentalnej, nawiąże do najmroczniejszych kart historii tej części miasta. Na koniec subtelna, ale zarazem melancholijna muzyka Boar Sleeping, przy wsparciu samplera i gitary, zabierze nas na powrót na łono natury. Traktujemy muzykę jako instrument badawczy – mówią kuratorzy Muzyki Miasta – To też jako pretekst do mobilizacji lokalnej społeczności i wyjścia poza centrum, zarażamy chęcią do odkrywania na własną rękę miasta i jego tajemnic.

Podczas Muzyki Miasta odbędzie się gra miejska pt. Osiedlowa Akcja, zaś autor bloga Beard of Breslau przybliży historię Wzgórza. Po koncertach całość przeniesie się na kino i muzykę do Ośrodka Postaw Twórczych.

Program – Wzgórze Gajowe
14:00 Start gry miejskiej
15:30 Lutto Lento
16:15 Gerard Lebik
17:15 Boar Sleeping
18:10 Historia Wzgórza Gajowego okiem Beard Of Breaslu

Więcej o wykonawcach – kliknij tutaj


Ośrodek Postaw Twórczych

19:30 Finał gry miejskiej, kino miejskie OUT OF STH, Muzyka z Głośnika

Kuratorzy: Jędrek Jendrośka, Karolina Zajączkowska

O projekcie Muzyka Miasta:
www.muzykamiasta.tumblr.com

Pierwsza edycja Muzyki Miasta odbyła się 10 sierpnia w przestrzeni WuWy w ramach MIASTOPROJEKTU Studia BWA Wrocław, którego otwarcie miało miejsce podczas 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH.

**

Gra miejska Osiedlowa Akcja

Osiedlowe akcje co można o nich powiedzieć
Trzeba być z nami
robić to żeby wiedzieć.

Molesta

Równocześnie do wydarzeń na Wzgórzu odbywać się będzie gra miejska w obrębie Osiedla Gaj, serdecznie zapraszamy każdego do wzięcia udziału!

Można zgłaszać się pojedynczo lub w grupie (do 4 osób), wystarczy wysłać email z imieniem i nazwiskiem / ilością uczestników pod adres osiedlowa.akcja@gmail.com do soboty 20 września do godziny 21:00.

Start w niedzielę o 14:00 na Wzgórzu, gdzie każdy z uczestników otrzyma zasady i karty gry. Finał odbędzie się o godzinie 19:30 w Ośrodku Postaw Twórczych.

Uwaga: przewidziane są nagrody od BWA Wrocław i OUT OF STH.


 

Wzgórze Gajowe – druga edycja projektu Muzyka Miasta
Uwaga! Niestety, ze względu na zapowiadany deszcz musimy odwołać wydarzenie zaplanowane na 21 września. Wkrótce podamy nowy termin!

Wzgórze Gajowe przy ulicy Bardzkiej, Wrocław
start: godz. 14:00
&
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
start: godz. 19:30

Zapraszamy!

HELIKOPTER (7-9/2014)

W numerze:

Łukasz Jarosz, Mark Ford, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Karol Maliszewski, Grzegorz Kwiatkowski, Katarzyna Michalczak, Tomasz Majeran, Peter Waterhouse, Ewa Sonnenberg, Maja Popović (galeria), Bogdan Prejs, Marcin Zegadło, Dariusz Adamowski, Bogusław Duch, Janani Ambikapathy, Grzegorz Tomicki, Joanna Vorbrodt, WH oraz Jarosław Klejnberg.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Solarigrafia letnia – zapraszamy do foto zabawy!

Solarigrafia – technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie zgodnie z założeniami Projektu Solaris.

Do tej techniki używa się aparatów otworkowych najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. Zjawisko ciemnienia soli srebra pod wpływem światła było znane na długo przed wynalezieniem fotografii w 1839 roku.

Solarigrafia jest techniką negatywową. Przy bardzo obfitym naświetleniu (szczególnie w miejscach, gdzie pojawia się obraz linii Słońca) może wystąpić zjawisko klasycznej solaryzacji i częściowe odwrócenie obrazu na pozytyw. Po zakończeniu naświetlania pomija się cały proces chemiczny a jedyną czynnością może być ewentualne utrwalenie w utrwalaczu. Tak uzyskany negatyw może być zreprodukowany cyfrowo i odwrócony na pozytyw w programie graficznym. Solarigrafia nieutrwalona jest nadal wrażliwa na światło i przez to nietrwała. Istnieje także możliwość wykonania pozytywu analogowymi metodami fotograficznymi poprzez kopiowanie stykowe. Metoda ta daje możliwość stosowania bardzo długich czasów naświetlania (rzędu kilku, kilkunastu miesięcy a nawet lat). Najczęstszymi miejscami montowania aparatów solarigraficznych bywają balkony, parapety, drzewa, fasady budynków, pojazdy itp.

źródło: Wikipedia

Info: arnau@opt-art.net

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław, tel. kom. +48 663 779964

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Galeria czynna:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek, środa: 11:00 – 17:00
  • czwartek: 14:00 – 20:00
  • piątek: 11:00 – 17:00

Miejsce Przy Miejscu – strona na Facebooku.

Filip Zawada:Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się

 
Książka w formie leporello. Edycja limitowana. Nowa książka Filipa Zawady jest wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać. Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zarówno do oglądania, jak i do czytania.

Filip Zawada – muzyk, fotograf (prowadzący pracownię Foto OPT), pisarz i poeta. Autor książek poetyckich System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998), Snajper (2004) oraz Świetne sowy (2013), nominowany do nagrody Gdynia 2012 za prozę Psy pociągowe – Filip Zawada – powraca z kolejną premierą. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się to najnowsza pozycja, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. Jak autor traktuje właśnie ukończoną książkę? „Jak nowoczesną powieść w pigułce. Taką, którą można zabrać w kosmos i położyć obok kotleta schabowego w formie podobnego do lentilka albo tik taka”.

I dodaje: „W instrukcjach obsługi, które można znaleźć przy meblach bardzo znanej szwedzkiej firmy, książki bardzo często służą jako podkładki ułatwiające montaż oraz pomagają w tym, żeby nie przewiercić podłogi. Twórcy książki chyba nigdy nie mieli świadomości, że ich wynalazek może mieć tak szerokie zastosowanie i zajmować tak ważne miejsce w branży meblarskiej. Ja pisząc książkę Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się nie miałem do końca świadomości, że napiszę coś, co nie do końca służy do czytania”.

Limitowana edycja  |  Wydanie klasyczne

Rysunki wykonała Katarzyna Pietrzak-Zawada (prowadząca pracownie Malarstwa i Rysunku oraz Grafiki Warsztatowej w OPT). Więcej na stronach Biura Literackiego. Polecamy!

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.