English version Deutsche Version Spanish Version

Koncert audiowizualny | Markus Wenninger & Shepherds of Cats & Vj Pietrushka & Filip Zawada

niedziela – 21 lutego 2016
OPT, godz. 20:00, bilety: 10/15/20 PLN


Wrocławski koncert Markusa Wenningera & Shepherds of Cats & Vj Pietrushki & Filipa Zawady będzie kilkuczęściowym spektaklem audiowizualnym.

W programie:

  • koncert muzyki improwizowanej z udziałem łuczników oraz projekcjami video-art,
  • miniatury muzyczne na klarnet solo (Khoi Dang, Sky Nocturne, for soprano clarinet solo, 2014, dedicated to Markus Wenninger – premierowe wykonanie oraz Frederick Kojevnikov, To Storm, for sopranino clarinet solo, 2015, dedicated to Markus Wenninger – premierowe wykonanie),
  • premiera utworu Naturalinee 2 autorstwa Joe Pignato (video-partytura).


Markus Wenninger – rocznik 1969 – niemiecki flecista i klarnecista bardzo chętnie sięgający również po didgeridoo oraz shakuhachi – tradycyjny japoński bambusowy flet. Łucznik. Założyciel The Nora Volkova Ensemble muzycznego przedsięwzięcia zorientowanego na wszelkie nieoczywiste kooperacje w przestrzeniach różnych dziedzin sztuki. Bardzo ciekawa postać – najlepiej chyba jednak opisują go jego własne słowa, do lektury których zapraszamy tutaj (info po angielsku).


Shepherds of Cats – rocznik mieszany – polsko-angielski kwartet tworzący w czasie rzeczywistym całkowicie improwizowane struktury dźwiękowe, czasem przypominające muzykę z horrorów klasy B, a czasem muzykę relaksacyjną dla osób z ADHD. Za pomocą bardzo rozległego instrumentarium składającego się z gongów, mis tybetańskich, metalowych kulek łożyskowych, porwanych kawałków folii aluminiowej, różnych perskusjonaliów rodem z różnych stron świata, piszczałek, wiolonczeli, pianina i clavinetu, wciągają słuchacza w sferę dość nietypowych doznań muzycznych.

https://soundcloud.com/shepherds-of-cats
http://fanfarefanfare.com/


Maciej Piątek (Vj Pietrushka) – dobry rocznik – Polak na stałe mieszkający w UK. Artysta video na stałe współpracujący z wieloma muzykami i zespołami, tworzący niezwykłe, generowane w czasie rzeczywistym, obrazy video tworzące integralne byty z muzyką. Pomysłodawca i organizator projektu MIXER łączącego muzykę eksperymentalną z video eksperymentem. Dobrze rozpoznawalna postać w światowej sieci działań w obszarze video-poezji. Podczas koncertu wystąpi również w roli muzyka.

http://maciejpiatek.tumblr.com/


Filip Zawada – rocznik 1975 – pisarz, poeta, muzyk, fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych, ale także nauczyciel (OPT) i łucznik. Podczas koncertu wystąpi jako łucznik-muzyk.

http://www.filipitoito.com/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_Zawada


 

Koncert audiowizualny:
Markus Wenninger & Shepherds of Cats & Vj Pietrushka & Filip Zawada

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

niedziela – 21 lutego 2016
godz. 20:00, bilety: 10/15/20 PLN

10 zł – kursanci OPT oraz posiadacze karty bibliotecznej ze znaczkiem „OK”
15 zł – przedsprzedaż od 08.02
20 zł – w dniu koncertu

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1068208659877682/1068212016544013/

HELIKOPTER (2/2016)

W numerze:

Tomasz Pietrzak, Joanna Fligiel, Julia Fiedorczuk, Łukasz Jarosz, Zbigniew Machej, Kuba Kapral, Robert „Ryba” Rybicki, Taryfiarz Gazu, Jan Krasnowolski, Gabriel Leonard Kamiński, Małgorzata Skałbania, Jarek Dzigoński, Krzysztof Sobczak, Małgorzata Kulisiewicz oraz Dagmara Michalska (foto).

fot. Dagmara Michalska

http://opt-art.net/helikopter/

Zapisy na kursy w semestrze letnim 2016 (z kartą UrbanCard Premium taniej!)

Spotkania organizacyjne i zapisy: 22-26 lutego 2016, godz. 19:00, OPT
Semestr letni: marzec – czerwiec 2016
Info: tel. 71 364 27 65, kom. 663 779 964

Serdecznie zapraszamy na kursy w pracowniach autorskich OPT:

Szczegółowe informacje o kursach, prowadzących, zapisach, cenach itp.

Pracownie artystyczne OPT

CENA / Semestr KURS
850 zł Malarstwo i Rysunek
650 zł Rysunek
950 zł Fotografia – I semestr
900 zł Fotografia – II semestr
900 zł Fotografia – III semestr
850 zł Grafika Warsztatowa
750 zł
Perkusja
750 zł
Photoshop
750 zł
Rysunek Architektoniczny
850 zł
Projektowanie Graficzne
750 zł
Komiks i Podstawy Ilustracji

 
Posiadasz kartę Urban Card Premium?
Dzięki karcie możesz uzyskać 20% zniżki na wszystkie kursy!
Pamiętaj, aby przed dokonaniem wpłaty zeskanować kartę w biurze OPT.

Program URBANCARD Premium skierowany jest do mieszkańców Wrocławia, którzy pracują, studiują, korzystają z komunikacji i infrastruktury miasta Wrocławia.

Status Premium może uzyskać każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy w jednym z urzędów skarbowych właściwych dla miasta Wrocławia oraz jednocześnie posiada aktywną kartę URBANCARD lub Elektroniczną Legitymację Studencką z funkcjonalnością URBANCARD.

Posiadacz statusu Premium będzie mógł liczyć na szereg dodatkowych korzyści w postaci 20% zniżki w Punktach Partnerskich biorących udział w programie.

Osoby posiadające URBANCARD, które nie korzystają z komunikacji miejskiej Wrocławia, również mogą złożyć wniosek o status Premium!

Więcej informacji o UrbanCard Premium – kliknij tutaj

Pytania?
tel. 71 364 27 65, tel. kom. 663 779 964
info@opt-art.net

Przegląd prac semestru pierwszego kursu fotografii w obiektywie Magdaleny Błaszczyk

Semestr I - przegląd (04.01.2016)

Przegląd prac semestru pierwszego kursu fotografii w obiektywie Magdaleny Błaszczyk.
04.01.2016, OPT

Hanna Janczak – Lekki chłód

KIEDY

Pytam bo jestem już lekko rozleniwiona ale ciągle wilgotna
i twarda jak woda. Przyszłość się otwiera, papieros zwisa
jak złamana kończyna i tracę głowę od czytania, że życie wchodzi
w fazę schyłkową. Stąd planuję serię szybkich wypraw po bezdrożach.
Jeżeli wejdziesz możesz zostać. W drodze na koniec mam nawet apteczkę
i pusty słoik po ogórkach na ostatni łyk powietrza. A jakby się nie dało
zsynchronizować języków wykopię głęboki dół i schowam w nim oczy
żeby umiały wyrosnąć ze środka i wszerz grudkowatych ściegów dżdżownic
kiedy wychodzisz ze mnie i pozostajesz w środku.


Projekt okładki: Artur Skorwoński

Napięcia w wierszach Hanny Janczak pochodzą z kontrastów między wymiarem egzystencjalnym tej poezji a jej językiem. Potoczne, intymne doświadczenie związane z byciem matką, córką, kochanką wyrażane jest poprzez język, który precyzyjnie je opisuje: identyfikuje i przyszpila elementy codzienności. Balansowanie pomiędzy językiem potocznym i wysublimowaną, zaskakującą metaforą, czasem przywołaną na zasadzie wolnych skojarzeń – idealnie wyraża idiom współczesnej polskiej poezji. Szczególnie cenne w poezji Janczak jest umiejętne kontrastowanie zmysłowości z ostrością widzenia (siebie i świata). Przy czym tekst osiąga własną linię melodyczną i silny, jakby podskórny rytm, który buduje spójną strukturę i pomaga czytelnikowi wejść w świat literackich peregrynacji. Jest w tych wierszach pierwotna radość zabawy językiem z jednej strony – z drugiej zaś dbałość o precyzję komunikacji. To cenna pozycja, która przynosi przyjemność i wartość poznawczą, rozbudza wyobraźnię i stanowi intelektualne wyzwanie.

Agnieszka Wolny-Hamkało


Biogram autorki

Hanna Janczak zajęła drugie miejsce w konkursie poetycko-prozatorskim „Koniec świata” organizowanym przez wydawnictwo Koobe (styczeń 2013). Przygotowała i przedstawiła wiersze własne z zespołem muzycznym podczas Międzynarodowych Dni Teatru projekt Elektropoezja Wrocław, Klub Firlej 2014. Wystąpiła podczas Miasta Poezji Lublin 2014 Debiuty 2014 oraz wzięła udział w koncercie muzycznym połączonym z prezentacją wierszy podczas tego samego festiwalu. Zdobyła wyróżnienie w 21. ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, (Katowice 2014) i wyróżnienie w 10. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Strzałę Erosa” (Nowa Sól, Maj 2013). Prowadziła warsztaty z poezji współczesnej dla młodzieży w LO w Lublinie. Publikowała utwory poetyckie i prozatorskie w czasopismach Chimera, Cegła, Magazyn Lost and Found, na stronach Fundacji Karpowicza czy w Śląskiej Strefie Gender. Mieszka we Wrocławiu, jest mamą Antoniego.


 
Wydawnictwo Igloo – www.igloo.pl
Wydawnictwo Igloo jest marką wydawniczą Towarzystwa Aktywnej Komunikacji
ISBN 978-83-63945-08-4

Sprzedaż: kup@wigloo.pl
Patronat medialny: Ośrodek Postaw Twórczych, Cegła, Ksiazka.net.pl, Szuflada.net

Wrocław 2015
Wydanie I

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Kuba Suchar – koncerty chroniczne w Brzuchu.
53 tygodnie, 53 koncerty, 1.5 tony, 650 biletów, 650 słuchaczy, 1 perkusista, rok muzyki.

BRZUCH – Centrum Trawienia Wizji, ul. Białoskórcznia 26, Wrocław.
każda środa, godz. 20:00, bilet: 10 zł

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

  • pon.: 12:00 – 18:00
  • wt.: 14:00 – 20:00
  • śr.: 12:00 – 18:00
  • czw.: 14:00 – 20:00
  • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.