English version Deutsche Version Spanish Version

MUZYKA

PAPIER / BARWA / DRUK

FOTOGRAFIA

TEKSTY

KURSY

INNE

Papier a wizja artystyczna | Barwa w druku offsetowym a cyfrowym – spotkanie / wykład

Wszystkich studentów, drukarzy, grafików i projektantów zapraszamy na spotkanie dotyczące praktycznych i artystycznych aspektów pracy z papierem oraz kolorem w druku. Przedstawiciele firmy Panta opowiedzą o papierze, a ludzie z Color Management Consulting opowiedzą jak mądrze zarządzać barwą.

Ten wykład to wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się wszystkiego, o co baliście się zapytać do tej pory.


 
piątek – 3 czerwca 2016
godz. 17.00, wstęp wolny
OPT, ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/874172309355257/

HELIKOPTER (5/2016)

W numerze:

Allen Ginsberg, Bies/Kremza, Jan Krasnowolski, Szymon Kantorski, Karol Maliszewski, Piotr Lenarczyk, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Janina Szołtysek, Grzegorz Tomicki, Radosław Wiśniewski, Adrian Tujek, Dominik Żyburtowicz, Kuba Kapral, Anna Augustyniak, Paweł Nowakowski, Piotr Woźniak, Marcelina Turbak (fotografia) oraz wyniki III edycji konkursu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię”.

fot. Marcelina Turbak

http://opt-art.net/helikopter/

 

RAFAŁ MAZUR / 3. Solo Festiwal w OPT – koncert i warsztaty

Rafał Mazur jest jednym z najciekawszych i najbardziej twórczych improwizatorów grających na akustycznej gitarze basowej. Muzyk – filozof zajmuje się praktyką i teorią swobodnej/spontanicznej improwizacji. Od 10 lat prowadzi badania nad strategiami działania, stosowanymi w praktyce artystycznej filozofów kręgu wenren. Szczególnie interesuje się zastosowaniem tych strategii w praktyce muzycznej i sztukach walki. Strategie te stara się zaadaptować do praktyki swobodnej, dźwiękowej improwizacji w muzyce współczesnej.

http://www.rafalmazur.eu/

fot. Arnau Vidal Cascalló

Improwizacja swobodna – warsztaty / wykład otwarty

Improwizacja jako metoda działania jest znana ludzkości do zarania dziejów. W zasadzie, w pewnych, najczęściej niespodziewanych okolicznościach, wszyscy improwizujemy. Każdemu przecież się zdarzyło działać bez przygotowania, gdy sytuacja nagle wymagała naszej aktywności i każdy ma za sobą doświadczenie robienia czegoś, bez wcześniejszego przygotowania. Ale czy jest tak, że skoro wszyscy improwizujemy, to wszyscy jesteśmy improwizatorami? No cóż, odpowiem pytaniem na pytanie (mimo, iż to niezbyt grzecznie): czy, skoro wszyscy umiemy pisać, i pismem na co dzień się posługujemy, to znaczy, że wszyscy jesteśmy pisarzami?

Codzienne, drobne improwizowanie (bo przecież nie wszystko w życiu da się zaplanować, a tym bardziej zgodnie z planem wykonać) jest działaniem, które wynika wprost z naszych, ludzkich zdolności poznawczych i komunikacyjnych. Tak po prostu jest, że człowiek jako istota inteligentna ma wśród zasobów wykształconych ewolucyjnie zdolności adaptacyjne. Ale to dopiero początek; tak jak pisarzem nie zostaje się poprzez znajomość pisma, czy muzykiem, przez zdolność słyszenia różnic w wysokościach dźwięków, tak też bycie improwizatorem, to coś więcej, niż wykorzystywanie tych zdolności w podstawowym zakresie. To świadome ich używanie i rozwijanie.

Improwizacja swobodna, non-idiomatyczna pojawiła się w praktyce artystycznej w drugiej połowie XX wieku. Wtedy bowiem pojawiły się warunki w kulturze do jej zaistnienia, radykalnie zmienił się obraz świata, zatem i pojawiły się nowe strategie działania w tym świecie. Wraz z pojawieniem się badań socjobiologicznych ludzie zdali sobie sprawę z roli struktur myślowych warunkowanych przez kulturę w procesach percepcji i podejmowania decyzji. Współczesne nauki przyrodnicze wykazały istnienie porządku emergentnego i opisały systemy samoorganizujące się. Zakwestionowano istnienie twardego determinizmu.

O tym wszystkim chciałbym Państwu opowiedzieć i nawiązać do działań artystycznych, szczególnie muzycznych. Niemniej, będzie to opowieść o improwizowaniu jako o fenomenie działania, niezależnie od dziedziny w której się jest aktywnym. O improwizacji jako strategii działania w ogóle. Oraz o moich metodach rozwijania umiejętności improwizatorskich, które wypracowałem w oparciu o dalekowschodnią praktykę sztuk walki.

W zawiązku z tym, że jestem muzykiem, będę posługiwał się przykładami działania z dźwiękiem. Opowiem o modelach słuchania, reakcjach na dźwięk itp. Można przynieść instrumenty, ja będę miał swój ze sobą. Ale spotkanie otwarte jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani współczesną, świadomą, swobodną improwizacją, szczególnie w jej kolektywnym wymiarze. Wykład otwarty ma formę rozmowy z możliwością przejścia do działań praktycznych, jeśli uczestnicy tego zechcą. Ma też wymiar bardzo ogólny; nie będę mówił np. o konkretnych utworach i ich improwizowaniu, jak ma to miejsce na warsztatach jazzowych. Opowiem o tym, co zrobić, by powstały możliwości swobodnego improwizowania, jak przekroczyć struktury myślowe, jak poszerzyć zdolności poznawcze i wypracować umiejętność szybkiego, adekwatnego do sytuacji działania. (Rafał Mazur)

Solo Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Kuba Suchar, to cykl koncertów oraz warsztatów, w czasie których można spotkać się ze znakomitymi muzykami i artystami z obszaru muzyki improwizowanej.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpili: Mark Sanders, Joshua Abrams, Frank Rosaly, Axel Dörner, Noël Akchoté, Peter Brötzmann, Jason Adasiewicz, Steve Noble, Rob Mazurek, Angelica Sanchez, Matthew Lux, John Herndon, Zlatko Kaučič, Noritaka Tanaka, Jason Ajemian, Anna Kaluza, Kazuhisa Uchihashi, Chicago Underground Duo.

http://opt-art.net/solofestiwal/


 
RAFAŁ MAZUR/ 3. Solo Festiwal

koncert – sobota, 4 czerwca 2016, godz. 20:00
warsztaty – niedziela, 5 czerwca 2016, godz. 12:00
zapisy na warsztaty: info@opt-art.net , wstęp wolny z biletem z koncertu;

10 zł – kursanci OPT
15 zł – przedsprzedaż od 20.05 do 3.06
20 zł – w dniu koncertu

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1009460985808253/

Techniki szlachetne w fotografii – kurs wakacyjny / warsztaty

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy kurs technik szlachetnych fotografii w OPT – technik graficznych opartych na wykorzystaniu światłoczułości i garbujących właściwości chromianów, a także innych związków światłoczułych, ale też tradycyjnej fotografii jako materiału wyjściowego.

Od technik stricte graficznych odróżnia je niepowtarzalność procesu technologicznego, prowadzącego z reguły do otrzymania pojedynczej, unikatowej odbitki/obrazu. O tych i wielu innych ciekawych reakcjach zachodzących w świecie fotografii dowiecie się na kursie od Arnaua Vidala Cascalló już w czerwcu i lipcu. Nie przegpacie!

Kurs jest wstępem do najważniejszych technik szlachetnych w fotografii.
Uczestnik kursu będzie miał okazję zapoznać się z następującymi technikami:

 • Cyjanotypia


W tym procesie otrzymuje się kopie koloru niebieskiego o wysokim kontraście.
W tym roztworze, żelazo jest elementem aktywnym, który reaguje na światło.

 • Guma dwuchromianowa


W tej technice używa się roztworu światłoczułego zmieszanego z pigmentami mineralnymi. Obraz uzyskany jest tego samego koloru co użyty pigment.

 • Papier solny


Do uzyskania kopii wykorzystuje się roztwór na bazie srebra.
Papier pokrywa się żelatyną. Obraz uzyskiwany w tej technice ma tonację brązową.

 • Albumina


Używa się tego samego roztworu co w technice papieru solnego,
ale dopiero po uprzednim nałożeniu albuminy (białka jajka) na papierze.
Jest to technika, dzięki której uzyskuje się największą ostrość i dużą głębią cieni.


 

Miejsce kursu: Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
Prowadzący: Arnau Vidal Cascalló
Terminy: czerwiec i lipiec 2016
Cena całego kursu: 400zł, cena I bloku – 300 zł
Zgłoszenia: arnau@opt-art.net, tel. 726 609 606

Kurs został podzielony na dwa bloki tematyczne według technik. Uczestnicy mogą wziąć udział w całym kursie lub tylko w wybranym bloku. Warsztaty odbędą się w grupach minimum 3, a maksimum 5-osobowych. Ilość miejsc jest ograniczona. Materiały są w cenie kursu.

Szczegółowe informacje o kursie dostępne są na stronie:
http://opt-art.net/technikiszlachetne/

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/732978730177428/

Ciało – Głos – Całość | warsztaty z Mariae Śmiarowską

“Jeśli nie mogę latać, pozwól mi śpiewać.”
― Stephen Sondheim

Warsztaty są wprowadzeniem do pracy z głosem własnym i grupowym. Poprzez ćwiczenia fizyczno-wokalne i relaksacyjne, uczestnicy będą pracować nad oddechem i brzmieniem, spróbują doświadczyć uczucia ucieleśnienia swego własnego głosu głęboko w sobie. Później, praca wyjdzie bardziej na zewnątrz i popracujemy nad współbrzmieniem. Spróbujemy stworzyć spójny organizm, który brzmi jako jedność. Będziemy dotykać świata współbrzmienia poprzez pieśni tradycyjne z różnych kultur, z Polski, Białorusi i innych zakątków świata. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby doświadczyć unikatowej pracy nad głosem i poczuć przyjemność wspólnego śpiewu z innymi. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

“Ten kto śpiewa odstrasza swoje smutki”
― Miguel de Cervantes Saavedra

Mariae Śmiarowska jest aktorką, śpiewaczką, performerką. Trenowała w L’art Studio w Krakowie, w Omnibus Ecole de Mime Corporel w Montrealu oraz w Ecole Jacques Lecoq w Paryżu. Pracowała jako aktorka m.in. z Compagnie VireVolte w Paryżu i Théâtre Sans Frontières w Anglii przez kilka lat. Do Wrocławia przyjechała trenować z Teatrem Pieśń Kozła w 2011 roku. Trening ten zainspirował ją do zostania we Wrocławiu, gdzie przez 2 lata uczyła się śpiewu polifonicznego ukraińskiego z etnomuzykologiem Jurij Pastuszenko i grupą Zdrada Osiedla, z którą występowała przy różnych okazjach, m.in. w happeningu kolędowania na rynku (2014) oraz w Konturach Kultury na Nadodrzu. Często bierze udział w warsztatach muzycznych / teatralnych / fizycznych przy Instytucie Grotowskiego. Obecnie współpracuje z Fundacją Jubilo w dwuczęściowym projekcie „Ukryte Miasta”, który się składa z koncertu pieśni tradycyjnych z różnych kultur oraz ze spektaklu „Czarna Noc, Biały Dzień”. Przedstawienia z Jubilo odbywają się w zakładzie karnym na Kleczkowskiej, w koczowisku Romów i w Strefie Kultury Wykluczonej Miser Art na Nadodrzu. Mariae prowadzi także warsztaty wokalno-teatralne i pracuje nad osobistym projektem performatywnym solo.

Zapraszamy!


 

Ciało – Głos – Całość | warsztaty z Mariae Śmiarowską

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15, Wrocław

piątek – 10 czerwca 2016
godz. 17:00 – 21:00

Mamy komplet! Dziękujemy pięknie! Niebawem wszystkie zainteresowane osoby otrzymają potwierdzenie z naszej strony.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/623422431140900/

ProfiLab TIFF Open 2016 | TIFF Festival // Rivers and Roads
Nabór: 01.05 – 30.06.2016 r.

1 maja ruszył nabór zgłoszeń do ProfiLab TIFFOPEN, czyli dawnej sekcji Debiuty, odbywającej się w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival.

ProfiLab TIFF OPEN otwiera się na nowe pomysły i poszerza dotychczasową ideę Debiutów. Jak co roku poszukujemy nieszablonowego spojrzenia i świeżości, które nie musi już należeć do debiutanta. Spośród nadesłanych zgłoszeń we współpracy z kuratorami, będącymi jednocześnie jurorami konkursu, wybierzemy 4 artystów, którym udzielimy profesjonalnego wsparcia merytorycznego i promocyjnego podczas realizacji autorskich projektów.

Do udziału w TIFFOPEN zapraszamy studentów i absolwentów szkół artystycznych, amatorów, freelancerów, ale także tych, którzy mają już na swoim koncie dokonania na polskiej i światowej scenie fotografii. Nagrodzone projekty zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji TIFF Festival 2016 // Rivers & Roads we wrocławskich przestrzeniach ekspozycyjnych: Galeria Entropia, Galeria OKO oraz IP Studio.

Tegoroczny TIFFOpen wspiera firma ProfiLab, która wyprodukuje wszystkie nagrodzone wystawy. Każdy z laureatów otrzyma wyjątkową możliwość zrealizowania swoich zdjęć na najwyższym poziomie, co będzie możliwe dzięki najnowszym technologiom oraz wieloletniemu doświadczeniu w technikach obrazowania i wydruku.

Regulamin: http://tiff.wroc.pl/pl/program/tiff-open/
Więcej: https://www.facebook.com/events/224664817904002/

Na ​zgłoszenia czekamy do 30 czerwca, do godziny 23:59! Powodzenia!
W razie pytań lub problemów dotyczących zgłoszeń do sekcji prosimy o kontakt: e.urbanowicz@tiff.wroc.pl

źródło: info prasowe TIFF

Joanna Figarska – Międzyczasy (wernisaż fotografii)

Joanna Figarska – Międzyczasy

wernisaż fotografii
18.05.2016, godz. 19:00
Pierwszy Lokal Na Stolarskiej Po Lewej Stronie Idąc Od Małego Rynku, Kraków

Polecamy!

Przewodnik po zaminowanym terenie – HELIKOPTER – antologia tekstów z lat 2011-2015

Od Redakcji:

Antologia zawiera wybór tekstów zamieszczonych w sieciowych publikacjach magazynu „HELIKOPTER” w latach 2011-2015. Czasopismo to, przyciągające uwagę coraz większej ilości czytelników, redagowane jest przez Krzysztofa Śliwkę i ukazuje się od 2003 roku, a jego wydawcą jest wrocławski Ośrodek Postaw Twórczych.

Od roku 2011 w „HELIKOPTERZE” opublikowane zostały utwory kilkuset autorek i autorów, w tym także wiele przekładów literatury obcojęzycznej. Wydawcy miesięcznika nadali mu otwartą formułę, w której podstawowym kryterium doboru tekstów jest ich jakość literacka, dzięki czemu na jego łamach mogą spotykać się autorzy różnych generacji, reprezentujący rozmaite literackie (i pozaliterackie) światopoglądy i preferencje stylistyczne czy estetyczne. Owa otwarta formuła redakcyjna sprawia, że właściwie w każdym numerze „HELIKOPTERA” znaleźć można interesujące, dialogowe zestawienia tekstów, które – przy całym indywidualnym zróżnicowaniu postaw artystycznych i życiowych doświadczeń autorek i autorów – dotykają pewnych wspólnych sfer obecnych w naszej współczesności.

Podczas pracy redakcyjnej nad antologią zależało nam przede wszystkim na tym, żeby oddawała ona ów dialogowy charakter miesięcznika „HELIKOPTER”. Dlatego też od początku było dla nas jasne, że powinniśmy nadać tej publikacji układ problemowy, by w poszczególnych rozdziałach odsłonić i wyakcentować najistotniejsze z naszego punktu widzenia obszary, ku którym kierują się pytania, emocje i intelektualne gry twórców.

HELIKOPTER – antologia tekstów z lat 2011-2015

Wybór i opracowanie: Krzysztof Śliwka, Marek Śnieciński
Wydawca: Ośrodek Postaw Twórczych / Biuro Festiwalowe IMPART 2016

Format: A5
Ilość stron: 512
ISBN: 978-83-917373-4-7
Sprzedaż: Sklep OPT (towar dostępny od 29.02.2016)

Antologia – spis treści (.pdf)
Antologia – notki biograficzne (.pdf)

Helikopter w sieci: www.opt-art.net/helikopter

Przewodnik po zaminowanym terenie - HELIKOPTER - antologia tekstów z lat 2011-2015

Głębia spojrzenia – 7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny – poznaj zwycięzców na wernisażu

Siódma edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia dobiega końca. Uczestnicy przysłali prawie 500 prac, tym samym stanowiąc konkursowy rekord.

Głębia Spojrzenia jest przeznaczona dla wszystkich studentów, którzy fotografią nie zajmują się zawodowo. Zwycięskie prace zostały wybrane przez profesjonalne jury, w skład którego weszło wielu znanych fotografów oraz teoretyków tej dziedziny. Zdjęcia oceniono w trzech kategoriach:

Kategoria I: Postacie w migawce – human story: portrety osób znanych i nieznanych, grupy społeczne, sylwetki
Kategoria II: Dzieła codzienności – fotofelieton: wycinek rzeczywistości
Kategoria III: Historie prawdziwe – mały fotoreportaż (3 fotografie)

Tegoroczne jury pracowało w składzie: Maksymilian Rigamonti, Agnieszka Dwernicka, Krzysztof Groń, Piotr Idem, Bartłomiej Jurecki, Grzegorz Kosmala, Mateusz Mrozowski, Zbigniew Pozarzycki, Artur Rychlicki, Mateusz Skwarczek. Obrady odbyły się 20 kwietnia, podczas których jurorzy jednogłośnie wybrali zwycięzców.

Laureatów konkursu poznamy już 28 kwietnia podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się w Metaforma Cafe w Krakowie (ul. Powiśle 11). Rozpoczęcie wydarzenia już o godzinie 18.00. Przez tydzień w lokalu będzie także możliwość oglądania zdjęć na tygodniowej wystawie.

Co więcej, wyróżnione prace będzie można oglądać po raz drugi w Cudownych Latach (ul. Garncarska 5) podczas wystawy w ramach inicjatywy Kraków Photo Fringe, która rozpocznie się 16 maja o godzinie 18.00 i potrwa do 27 maja.

Pełny regulamin konkursu, wzór karty zgłoszeniowej, informacje o nagrodach można znaleźć na stronie internetowej www.glebiaspojrzenia.com.pl i na Facebooku www.facebook.com/glebia.spojrzenia

Ośrodek Postaw Twórczych jest patronem medialnym konkursu.

Ponad Granicami / Beyond Borders – program ESK

Rusza kolejna część młodzieżowego projektu „Ponad Granicami”, w postaci wielu różnych wydarzeń na przestrzeni od marca do września 2016 r.

Festiwal ma na celu promowanie zdolności krytycznego myślenia, poznawanie innych kultur i wychodzenie poza stereotypy. Oferujemy dużo dobrej zabawy, artystycznych inspiracji i poznania ciekawych młodych ludzi.

Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad 100 uczniów wrocławskich szkół. Dołącz do nich!

Rekrutacja, informacje o programie – http://beyondbordersfestival.org/

Projekt jest całkowicie DARMOWY, przeznaczony dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Składa się z kilku następujących po sobie części:

 • Filmowe Inspiracje projekcje filmowe (5 irańskich filmów wybranych przez Teherańską młodzież. Średnia ocena IMDB to 8/10) w Kinie Nowe Horyzonty. 14-18.03.2016
 • Przestrzeń Kreacji – warsztaty artystyczne pod okiem wrocławskich artystów. 18.04 – 22.05.2016
 • Festiwal – festiwal filmowy połączony z wystawą artystycznych dzieł młodzieży w Kinie Nowe Horyzonty. 10 – 12.06.2016
 • Przestrzeń Wyobraźni – warsztaty teatralne i spektakle z udziałem młodzieży. 8.08 – 4.09.2016

Strona rekrutacji: http://beyondbordersfestival.org/news/rekrutacja2016/
Strona domowa projektu: http://beyondbordersfestival.org/
Profil FB https://www.facebook.com/BeyondBordersFestival

Projekt jest wpisany w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Hanna Janczak – Lekki chłód

KIEDY

Pytam bo jestem już lekko rozleniwiona ale ciągle wilgotna
i twarda jak woda. Przyszłość się otwiera, papieros zwisa
jak złamana kończyna i tracę głowę od czytania, że życie wchodzi
w fazę schyłkową. Stąd planuję serię szybkich wypraw po bezdrożach.
Jeżeli wejdziesz możesz zostać. W drodze na koniec mam nawet apteczkę
i pusty słoik po ogórkach na ostatni łyk powietrza. A jakby się nie dało
zsynchronizować języków wykopię głęboki dół i schowam w nim oczy
żeby umiały wyrosnąć ze środka i wszerz grudkowatych ściegów dżdżownic
kiedy wychodzisz ze mnie i pozostajesz w środku.


Projekt okładki: Artur Skorwoński

Napięcia w wierszach Hanny Janczak pochodzą z kontrastów między wymiarem egzystencjalnym tej poezji a jej językiem. Potoczne, intymne doświadczenie związane z byciem matką, córką, kochanką wyrażane jest poprzez język, który precyzyjnie je opisuje: identyfikuje i przyszpila elementy codzienności. Balansowanie pomiędzy językiem potocznym i wysublimowaną, zaskakującą metaforą, czasem przywołaną na zasadzie wolnych skojarzeń – idealnie wyraża idiom współczesnej polskiej poezji. Szczególnie cenne w poezji Janczak jest umiejętne kontrastowanie zmysłowości z ostrością widzenia (siebie i świata). Przy czym tekst osiąga własną linię melodyczną i silny, jakby podskórny rytm, który buduje spójną strukturę i pomaga czytelnikowi wejść w świat literackich peregrynacji. Jest w tych wierszach pierwotna radość zabawy językiem z jednej strony – z drugiej zaś dbałość o precyzję komunikacji. To cenna pozycja, która przynosi przyjemność i wartość poznawczą, rozbudza wyobraźnię i stanowi intelektualne wyzwanie.

Agnieszka Wolny-Hamkało


Biogram autorki

Hanna Janczak zajęła drugie miejsce w konkursie poetycko-prozatorskim „Koniec świata” organizowanym przez wydawnictwo Koobe (styczeń 2013). Przygotowała i przedstawiła wiersze własne z zespołem muzycznym podczas Międzynarodowych Dni Teatru projekt Elektropoezja Wrocław, Klub Firlej 2014. Wystąpiła podczas Miasta Poezji Lublin 2014 Debiuty 2014 oraz wzięła udział w koncercie muzycznym połączonym z prezentacją wierszy podczas tego samego festiwalu. Zdobyła wyróżnienie w 21. ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, (Katowice 2014) i wyróżnienie w 10. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Strzałę Erosa” (Nowa Sól, Maj 2013). Prowadziła warsztaty z poezji współczesnej dla młodzieży w LO w Lublinie. Publikowała utwory poetyckie i prozatorskie w czasopismach Chimera, Cegła, Magazyn Lost and Found, na stronach Fundacji Karpowicza czy w Śląskiej Strefie Gender. Mieszka we Wrocławiu, jest mamą Antoniego.


 
Wydawnictwo Igloo – www.igloo.pl
Wydawnictwo Igloo jest marką wydawniczą Towarzystwa Aktywnej Komunikacji
ISBN 978-83-63945-08-4

Sprzedaż: kup@wigloo.pl
Patronat medialny: Ośrodek Postaw Twórczych, Cegła, Ksiazka.net.pl, Szuflada.net

Wrocław 2015
Wydanie I

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Kuba Suchar – koncerty chroniczne w Brzuchu.
53 tygodnie, 53 koncerty, 1.5 tony, 650 biletów, 650 słuchaczy, 1 perkusista, rok muzyki.

BRZUCH – Centrum Trawienia Wizji, ul. Białoskórcznia 26, Wrocław.
każda środa, godz. 20:00, bilet: 10 zł

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

 • pon.: 12:00 – 18:00
 • wt.: 14:00 – 20:00
 • śr.: 12:00 – 18:00
 • czw.: 14:00 – 20:00
 • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.