English version Deutsche Version Spanish Version

HELIKOPTER (11/2014)

W numerze:

Grzegorz Kwiatkowski, Ewa Sonnenberg, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Paweł Podlipniak, Natalia Malek, Jacek Krzypkowski, Elżbieta Lipińska, Sławomir Elsner, Marcel Arp, Arkadiusz Kremza, Tomasz Kościkiewicz, Sylwester Gołąb, Dominik Piotr Żyburtowicz oraz Jarosław Klejnberg.

 

http://opt-art.net/helikopter/ & http://www.facebook.com/helikopteropt

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w MpM (galeria fotograficzna)

Czy fotografia detektywistyczna i śledcza, tworzona na potrzeby inwigilacji czy dowodu zbrodni, może być piękna? O tym mówi najbliższa wystawa w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu.


fot. archiwum IPN

W historyczne czy śledcze spojrzenie wpisane są tajemnica i skrytość, w których prawda nigdy nie zostanie w pełni odsłonięta. Jednocześnie owa skrytość zawiera w sobie estetyczną wzniosłość fotografii, która być może, powinna być zawieszona ze względu na ciężar historii. Jednak nie sposób uciec od doskonałych kadrów, intrygujących portretów i harmonii światła i cienia. Nie sposób patrzeć na zdjęcia tylko jako na znak historii, czy obraz działań władzy i służb. Nie ma możliwości ucieczki od pragnienia patrzenia, mimo wdarcia się w intymny świat ludzi, brutalnie zagarnięty przez śledczych. To w spojrzeniu każdego odbiorcy tworzy się harmonia pomiędzy zadumą nad historiami przedstawionych osób i miejsc, a krytycznym spojrzeniem uwikłanym w estetykę fotografii.

Wystawa złożona jest ze zdjęć pochodzących z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Podstawową kategorią użytą w procesie wyboru zdjęć było piękno, czy też może atrakcyjność wizualna. Staraliśmy się patrzeć na te fotografie z perspektywy ich języka wizualnego – mówi Łukasz Rusznica, kurator wystawy i galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu. Oczywiście, kontekst historyczny zdjęć ma kluczowe znaczenie, ale cała wystawa konstruowana jest w oparciu o konflikt między tym, co estetyczne a tym, co etyczne. To jest wystawa pułapka – ciekawe zdjęcia, może nawet ładne, odsłaniają się dopiero wtedy, gdy jasne staje się to, dlaczego zostało zrobione.
Wystawa pokazuje spectrum fotografii znajdujących się w archiwach IPN: od portretów i fotografii miejskiej, po architekturę i fotografię przedmiotów. Towarzyszyć jej będą opisy kontekstowe prezentowanych zdjęć oraz tekst Anny Mituś, kuratorki i historyczki sztuki.
Kurator: Łukasz Rusznica
Współpraca: Beata Bartecka, Hubert Kielan

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.


 

Jak fotografować? – wystawa zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

wystawa czynna: 28 października – 13 grudnia 2014
godziny otwarcia galerii – sprawdź tutaj
wernisaż: wtorek – 28 października 2014, godz. 18:00

galeria fotograficzna
Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Miejsce Przy Miejscu – strona na Facebooku.

Filip Zawada:Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się

 
Książka w formie leporello. Edycja limitowana. Nowa książka Filipa Zawady jest wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać. Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zarówno do oglądania, jak i do czytania.

Filip Zawada – muzyk, fotograf (prowadzący pracownię Foto OPT), pisarz i poeta. Autor książek poetyckich System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998), Snajper (2004) oraz Świetne sowy (2013), nominowany do nagrody Gdynia 2012 za prozę Psy pociągowe – Filip Zawada – powraca z kolejną premierą. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się to najnowsza pozycja, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. Jak autor traktuje właśnie ukończoną książkę? „Jak nowoczesną powieść w pigułce. Taką, którą można zabrać w kosmos i położyć obok kotleta schabowego w formie podobnego do lentilka albo tik taka”.

I dodaje: „W instrukcjach obsługi, które można znaleźć przy meblach bardzo znanej szwedzkiej firmy, książki bardzo często służą jako podkładki ułatwiające montaż oraz pomagają w tym, żeby nie przewiercić podłogi. Twórcy książki chyba nigdy nie mieli świadomości, że ich wynalazek może mieć tak szerokie zastosowanie i zajmować tak ważne miejsce w branży meblarskiej. Ja pisząc książkę Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się nie miałem do końca świadomości, że napiszę coś, co nie do końca służy do czytania”.

Limitowana edycja  |  Wydanie klasyczne

Rysunki wykonała Katarzyna Pietrzak-Zawada (prowadząca pracownie Malarstwa i Rysunku oraz Grafiki Warsztatowej w OPT). Więcej na stronach Biura Literackiego. Polecamy!

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.