English version Deutsche Version Spanish Version

Zapisy na kursy w semestrze letnim 2015. Dla posiadaczy karty Urban Card Premium 20% zniżki!

Spotkania organizacyjne i zapisy w Ośrodku Postaw Twórczych • ul. Działkowa 15, W-w
2-6 marca 2015, godz. 19:00, OPT

ZAPRASZAMY NA KURSY:

Szczegółowe informacje o kursach, prowadzących, zapisach, cenach itp..

Program URBANCARD Premium skierowany jest do mieszkańców Wrocławia, którzy pracują, studiują, korzystają z komunikacji i infrastruktury miasta Wrocławia.

Status Premium może uzyskać każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy w jednym z urzędów skarbowych właściwych dla miasta Wrocławia oraz jednocześnie posiada aktywną kartę URBANCARD lub Elektroniczną Legitymację Studencką z funkcjonalnością URBANCARD.

Posiadacz statusu Premium będzie mógł liczyć na szereg dodatkowych korzyści w postaci 20% zniżki w Punktach Partnerskich biorących udział w programie.

Osoby posiadające URBANCARD, które nie korzystają z komunikacji miejskiej Wrocławia, również mogą złożyć wniosek o status Premium!

Więcej informacji o UrbanCard Premium – kliknij tutaj

HELIKOPTER (3/2015)

W numerze:

Jacek Podsiadło, Karol Maliszewski, Krzysztof Jaworski, Ewa Sonnenberg, Artur Szlosarek, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Dariusz Suska, Wojciech Brzoska, Maciej Melecki, Jerzy Jarniewicz, Łukasz Suskiewicz, Seung Sahn, Jan Baron, Jakub Schönhof-Wilkans, Franciszek Nastulczyk, Jarosław Klejnberg oraz Ukryte Zalety Systemu.

 

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

Konkurs

Konkurs zakończony. Dziękujemy za piękny i szybki odzew. Prawidłowa odpowiedź to 665. Tyle schodów prowadzi na Szczeliniec Wielki. Zwycięzcom składamy gratulacje!

Informacje o nagrodzie dotrą do was drogą elektroniczną. Pozdrawiamy i zapraszamy na Szczeliniec i do OPT!

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Pytanie: Ile kamiennych stopni prowadzi na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych? Można się pomylić o 5 stopni.
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: info@opt-art.net
Pierwsze 8 osób, które udzieli poprawnej odpowiedzi otrzyma niezwykłą nagrodę.

Nagrodą w konkursie jest wspaniały Katalog Obiektów Geoturystycznych pod redakcją Tadeusza Słomki wydany przez AGH – Akademię Górniczo Hutniczą (Wydział Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska) na zamówienie Ministra Środowiska ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Katalog będzie można odebrać tylko osobiście podczas zapisów na kursy organizowane przez OPT w dniach od 2 do 6 marca o godzinie 19.00 w siedzibie Ośrodka (ul. Działkowa 15, Wrocław).

http://opt-art.net/kursy/

Łukasz Rusznica laureatem nagrody WARTO 2015

Łukasz Rusznica (Miejsce przy Miejscu) został laureatem nagrody WARTO 2015 w kategorii sztuki wizualne. Brawa dla całego zespołu MpM. Cieszymy się i gratulujemy!

http://www.wroclaw.pl/nagrody-artystyczne-warto-2015-rozdane

Czytaj i oglądaj rozmowę z Łukaszem Rusznicą – kliknij tutaj


fot. Agencja Gazeta

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Skóra – wystawa zbiorowa w galerii Awangarda

O fotograficznej wrażliwości, uchwyceniu w obrazie granicy pomiędzy tym, co akceptowalne, a tym czego się boimy opowiada najnowsza wystawa w galerii Awangarda BWA Wrocław. „Skóra” przybliży prace 16 artystów, głównie fotografów, którzy swoje obiektywy kierują zarówno na siebie, jak i najbliższe otoczenie.

Artyści: Kaśka Bogacz, Arnau Vidal Cascalló, Lena Dobrowolska, vj emiko (Emilia Gumańska), Justyna Fedec, Marta Gniewkowska, Kamil Graliński, Agata Kalinowska, Kurkot kollektiv (Monika Kotecka, Karolina Poryzała), Teo Ormond-Skeaping, Łukasz Rusznica, Kama Sokolnicka, Krzysztof Solarewicz, Karolina Zajaczkowska, Filip Zawada.


fot. Agata Kalinowska

Wystawa czynna: 30 stycznia – 15 marca 2015
Wernisaż: 30 stycznia 2015, godz. 19:00
galeria Awangarda BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32

Kuratorzy: Anna Mituś & Łukasz Rusznica
Współpraca: Ośrodek Postaw Twórczych oraz Hubert Kielan | graphic design
więcej: http://bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=962&b=1&w=1

O wystawie „Jak fotografować?”


Samochód przystosowany do robienia zdjęć z ukrycia w nomenklaturze agentów SB nosił miano „ruchomego punktu zakrytego” (na zdj. samochód śledzony przez SB), foto: materiały archiwum IPN

 • Wiele z tych pięknych zdjęć posłużyło agentom SB do represjonowania ujętych na nich postaci – o wystawie „Jak fotografować?” mówił w Dwójce Tomasz Stempowski z IPN. http://bit.ly/14uKodX
 • „Fotografia z leżącym na łóżku mężczyzną wygląda dość niewinnie – jak świetnie wykadrowana pamiątka po dobrej imprezie. Tylko wygląda, bo „na zdjęciu widoczne są zwłoki chorążego D.” http://bit.ly/1FPwQeu
 • „Szpiegowski klimat i pytania o granice etyki w fotografii. Wystawa zdjęć esbeków okazała się hitem”. http://bit.ly/1BWJ5BQ
 • „Obrazy uwodzą niejednoznacznością, nostalgią, bywają filmowe jak ten z dwoma mercedesami na bezdrożach, rodem z amerykańskiego filmu.” – Adriana Prodeus. http://bit.ly/1FPx8Sq

Wystawa czynna do 9 stycznia 2015. Zapraszamy do Miejsca przy Miejscu.
pl. Strzelecki 12, Wrocław Nadodrze

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

 • pon. – wt.: 14:00 – 20:00
 • śr.: 12:00 – 18:00
 • czw.: 14:00 – 20:00
 • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

 • imię, nazwisko
 • nazwa i czas trwania kursu
 • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.