English version Deutsche Version Spanish Version

Free ClipartClipartFree Clipart

HELIKOPTER (12/2015)

W numerze:

Adam Wiedemann, Łukasz Jarosz, Rafał Różewicz, Elżbieta Lipińska, Arvind Krishna Mehrotra, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Gabriel Leonard Kamiński, Milan Hrabal, Jan Krasnowolski, Alx z Poewiki, Miłka O. Malzahn, Robert Gawłowski oraz Piotr Kokociński.

http://opt-art.net/helikopter/

Sprzężenia zwrotne / Feedback Loops wystawa Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga

Galeria Miejsce przy Miejscu ma przyjemność przedstawić Sprzężenia zwrotne / Feedback Loops – nową wystawę wielkoformatowych fotografii kolorowych oraz instalację filmową autorstwa Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga. Artyści zaprezentują najnowszy zbiór prac pochodzących z rozpoczętego w 2012 projektu prowadzonego na Wyżynie Tybetańskiej Time of the Glacier – W czasach Lodowców.


Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, „My mother was a yak, my father was a motorcycle”, 2015, Archiwalny wydruk Giclée , 110cm x 87cm

Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping skupili uwagę na Wyżynie Tybetańskiej z powodu jej znaczenia geopolitycznego. Wyżyna ta, nazywana trzecim biegunem świata, odgrywa kluczową rolę w globalnym klimacie i azjatyckim obiegu wody. Rosnące temperatury w tym regionie zaowocowały coraz szybszą recesją lodowców i pustynnieniem terenów w miarę topnienia wiecznej zmarzliny i postępującą degradacją wrażliwych terenów pastewnych. Wraz z wysychaniem tak gigantycznego zbiornika wody, wzrasta hydropolityczne napięcie w Azji. Wpływ płaskowyżu na kształtowanie się układów wysokiego ciśnienia w Eurazji jest odczuwalny aż w Europie, gdzie letnie upały pobiły wszelkie rekordy ciepła.

Posługując się aparatami średniego formatu, artyści przedstawiają wysokogórski krajobraz Wyżyny: formacje geologiczne, lodowce, ale też i mieszkańców oraz stworzoną przez człowieka topografię, dokumentując jej rozwój, zanieczyszczenie, pustynnienie lądu oraz recesję lodowców. Opierając się na archeologii kulturowej płaskowyżu – miejsca czczonego jako symboliczny próg ludzkiego poszukiwania, duchowości i kluczowy klimatyczny komponent globalnego ocieplenia – Dobrowolska i Ormond-Skeaping przeplatają ze sobą ekologiczne i symboliczne wymiary jego znaczenia.

Konstruując sekwencje obrazów, próbują unaocznić złożoność globalnych systemów oraz charakterystyczną pozorną niewidoczność przemian klimatycznych, socjopolitycznych oraz psychologicznych. Podkreślają zarazem ciągłą negocjację tematu reprezentacji w języku dokumentalnym.

Poprzez ideę sprzężenia zwrotnego Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping ukazują, że każde działanie człowieka pociąga za sobą konsekwencje, które przetworzone przez mechanizmy globalnych systemów wytwarzają informację zwrotną, kształtując zarazem przyszłość w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

 

Lena Dobrowolska (ur. 1985) jest absolwentką Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2014 roku) oraz Wydziału Fotografii na University College Falmouth w Wielkiej Brytanii (dyplom w 2010 roku). Dobrowolska jest laureatka IV edycji Konkursu Fundacji Grey House Szara Kamienica w Krakowie. Dobrowolska brała udział w licznych wystawach zbiorowych: Test Exposure (16. Biennale Sztuki Mediów WRO, Wrocław, 2015), Skóra (galeria Awangarda BWA Wrocław, 2015), Intermedia. Mov (Kino Lab CSW w Warszawie, 2014), VideoNews (BWA Labirynt, Lublin, 2014), Winter is Coming (Grey House, Kraków, 2014), Skin (La Maison de la Photographie, Lille, 2013), AniMos (MoS, Kraków, 2013), In Progres (Stills Gallery-Scottish Centre for Photography, Edynburg, 2012), Plateau (Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2012), Genius Loci (Culture Communication Centre w Kłajpedzie, 2012).

Teo Ormond-Skeaping (ur. 1987, Wielka Brytania) ukończył londyńską SLADE School of Art w 2013 roku oraz Wydział Fotografii University College Falmouth w 2010. Ormond-Skeaping otrzymał wiele nagród i stypendiów: Jealous Print Prize (2013), Dolbey Travel Scholarship (2013), Red Mansion Prize (2012), FOTONOW South West Graduate Prize (2010). Jego prace można było zobaczyć podczas takich wystawach jak m.in.: Jealous Gallery w Londynie (2015), Skóra (galeria Awangarda BWA Wrocław, 2015), Prizma #1 (Prizmaspace, Stambuł, 2014), Jealous Gallery w ART 14 (Jealous Gallery i Saatchi Print Room w Londynie), ING Discerning Eye (Mall Galleries w Londynie, 2013) i Red Mansion Art Prize w londyńskiej Letheby Gallery (2013). Jego prace znajdują się w archiwach The Victoria and Albert Museum oraz w kolekcjach prywatnych.

O galerii Miejsce przy Miejscu

Miejsce Przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.

fb.com/MiejsceprzyMiejscu


 
wystawa czynna: 19 listopada 2015 – 9 stycznia 2016
wernisaż: czwartek, 19 listopada 2015, godz. 19:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Leną Dobrowolską i Teo Ormond-Skeapingiem, w trakcie którego artyści oprowadzą po wystawie prezentowanej w MpM.
czwartek, 3 grudnia 2015, godz. 18:00

galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1533045576987443/

Wydawnictwa OPT – teraz taniej!

Wydawnictwa OPT teraz 20% taniej! Świąteczna promocja ważna tylko do 23 grudnia. Promocją objęte są książki i fotoalbumy OPT:

 • Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS
 • Międzyczasy – Arnau Vidal Cascalló
 • Na Coś Trzeba Umrzeć – Kinga Pawlak (ostatnia sztuka!)
 • Drewniane gody – Filip Zawada
 • Przedostatni Stan Skupienia – Krzysztof Solarewicz (ostatnie sztuki!)
 • bez tytułu (puk puk) – Hanka Motłoch (ostatnie sztuki!)
 • Niewidzialna Mapa Wrocławia – Maciej Bączyk, Karol Krukowski (ostatnie sztuki!)

W sklepie dostępne również płyty i plakaty! Zapraszamy do zakupów.
http://opt-art.net/sklep/

Prezent na święta – kurs w OPT

Brakuje Ci pomysłu na świąteczny prezent? Skorzystaj z okazji i obdaruj bliską osobę udziałem w kursie Fotografii, Malarstwa i Rysunku, Photoshopa, Perkusji, Rysunku Architektonicznego, Projektowania Graficznego, Grafiki Warsztatowej lub Komiksu i Podstaw Ilustracji.

Semestr letni rozpocznie się w marcu i potrwa do czerwca 2016.
Szczegółowe informacje o kursach na stronie http://opt-art.net/kursy/.
Więcej informacji: info@opt-art.net lub tel. 71 364 27 65.

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Kuba Suchar – koncerty chroniczne w Brzuchu.
53 tygodnie, 53 koncerty, 1.5 tony, 650 biletów, 650 słuchaczy, 1 perkusista, rok muzyki.

BRZUCH – Centrum Trawienia Wizji, ul. Białoskórcznia 26, Wrocław.
każda środa, godz. 20:00, bilet: 10 zł

Rozmowy z Filipem Zawadą (magazyn Szum, Xięgarnia)

O fotografii, patrzeniu i więcej, przy okazji zbiorowej wystawy Skóra w galerii Awangarda z Filipem Zawadą (Fotografia OPT) rozmawiała Beata Bartecka. Zapraszamy do lektury.

(…) Czy, po tylu latach uczenia i zajmowania się fotografią, widzisz różnicę w tym, jak ludzie podchodzą do nauki fotografowania i do samej fotografii?

Różnica jest ogromna. Na pierwszych kursach szesnaście lat temu koncentracja na pracy, na robieniu zdjęć, na patrzeniu była nieporównywalnie większa niż teraz. Obecnie, największą pracę, jaką moim zdaniem wykonujemy nad ludźmi, to nauka patrzenia od nowa. Wiele osób tak naprawdę nie widzi nic. Albo widzą kalkami, schematami, głupotami. Duża część osób, z tych, które przychodzą do naszej pracowni, chce nauczyć się właśnie takich schematów. A to jest bez sensu. By zrobić zdjęcie ma się czasem ułamek sekundy, a zanim mózg przewertowałby milion schematów, które ma zapamiętane, to dawno to zdjęcie by zniknęło. Skupienie ludzi jest bardzo osłabione. Teraz większość ludzi nie robi zdjęć, tylko je ogląda. Po zrobieniu jednego, wszyscy od razu patrzą na ekran aparatu. Całkowicie tego zabraniam, każę zaklejać te ekrany. Mówię: Macie robić zdjęcia, a nie patrzeć na ekrany. Wy robicie zdjęcie, patrzycie na ekran, a przed wami dalej dzieje się historia, która jest istotna. Analogowe aparaty powodowały niespodzianki. (…)

Czytaj całość na stronach Magazynu Szum http://bit.ly/1ECOssr


Gościem 109. odcinka Xięgarni był człowiek tysiąca talentów – Filip Zawada. Pretekstem do rozmowy z artystą, Filipem Itoito, była jego szczególna publikacja „Pod słońce było”.

„Nigdy nie chciałem być ani pisarzem, ani łucznikiem, ani nikim innym. Życie podkładało mi te rzeczy i okazało się, że jednak mogę się nimi zajmować. Dlatego najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby życie spędzać jakoś. Ja nie chcę być doskonałym pisarzem, nie chcę być też doskonałym łucznikiem, nie chcę być nikim doskonałym. Chcę mieć doskonałe życie” – zapewniał Filip Zawada.

109. odcinek Xięgarni – kliknij tutaj
Rozmowa z Filipem Zawadą, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w Xięgarni na antenie TVN24. – kliknij tutaj

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Kup książkę w dobrej cenie w sklepie OPT – kliknij tutaj
Polecamy!

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Godziny otwarcia galerii fotograficznej:

 • pon.: 12:00 – 18:00
 • wt.: 14:00 – 20:00
 • śr.: 12:00 – 18:00
 • czw.: 14:00 – 20:00
 • piąt.: 12:00 – 18:00

Szczegółowe informacje o wystawach i pracowaniach na stronie placówki Miejsce Przy Miejscu.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

 • imię, nazwisko
 • nazwa i czas trwania kursu
 • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.