English version Deutsche Version Spanish Version

Dolina. – wystawa zdjęć Franka Ammera w MpM

Pierwsza w nowym roku wystawa fotograficzna w MpM poświęcona jest wyobraźni, która ze swej natury, może stać się źródłem prawdziwej przyjemności lub niepotrzebnego cierpienia.


fot. Frank Ammer

Inspiracją dla prac Franka Ammera była postać Charlesa Forta, amerykańskiego pisarza i jednego z pierwszych badaczy zjawisk paranormalnych, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Choć same zdjęcia nie odwołują się do prezentowanych przez Forta wydarzeń, to podejmują one temat opisywanej przez niego podwójnej rzeczywistości.

Jak mówi sam artysta – Przekonałem się, że tajemnice kryją się w najzwyklejszych fotografiach przedmiotów, ludzi i natury, a ich nośnikiem może być światło, służące jednocześnie do ujawniania i ukrywania elementów obrazu.


fot. Frank Ammer

Kluczowym aspektem prac Ammera jest niesamowitość, rozumiane jako doświadczenie tego, co wywołuje niepokój, bo jest spotkaniem z czymś jednocześnie bliskim i nieznanym. Postrzeganie i poczucie niesamowitości jest zawsze uzależnione od lęków i wyobrażeń jednostki. Podwójna rzeczywistość w rozumieniu fotografa to umiejętność uruchomienia wyobraźni i takiej interpretacji tego co dobrze znane, która pozwala nadać mu nowe znaczenie. Ta podwójność może stać się też początkiem historii, którą sami sobie szepczemy.

Franek Ammer (ur. 1988) – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od kilu lat współtworzy wrocławski TIFF Festival (wcześniej Trochę Inny Festiwal Fotografii). Organizuje wystawy i prowadzi spotkania autorskie dotyczące książki fotograficznej. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.
www.franekammer.com

O galerii Miejsce przy Miejscu
Miejsce Przy Miejscu (MpM) to filia Ośrodka Postaw Twórczych na wrocławskim Nadodrzu. W placówce znajdują się galeria fotograficzna, Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej oraz Pracownia Letterpress.
www.facebook.com/MiejscePrzyMiejscu


 

Dolina. – wystawa zdjęć Franka Ammera
22 stycznia – 20 lutego 2015
wernisaż: czwartek, 22 stycznia 2015, godz. 19:00

galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12, Wrocław

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/1423772001247456/

Skóra – wystawa zbiorowa w galerii Awangarda

O fotograficznej wrażliwości, uchwyceniu w obrazie granicy pomiędzy tym, co akceptowalne, a tym czego się boimy opowiada najnowsza wystawa w galerii Awangarda BWA Wrocław. „Skóra” przybliży prace 16 artystów, głównie fotografów, którzy swoje obiektywy kierują zarówno na siebie, jak i najbliższe otoczenie.

Artyści: Kaśka Bogacz, Arnau Vidal Cascalló, Lena Dobrowolska, vj emiko (Emilia Gumańska), Justyna Fedec, Marta Gniewkowska, Kamil Graliński, Agata Kalinowska, Kurkot kollektiv (Monika Kotecka, Karolina Poryzała), Teo Ormond-Skeaping, Łukasz Rusznica, Kama Sokolnicka, Krzysztof Solarewicz, Karolina Zajaczkowska, Filip Zawada.


fot. Agata Kalinowska

Wystawa: 30 stycznia – 15 marca 2015
Wernisaż: 30 stycznia 2015, godz. 19:00
galeria Awangarda BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32

Kuratorzy: Anna Mituś & Łukasz Rusznica
Współpraca: Ośrodek Postaw Twórczych oraz Hubert Kielan | graphic design
więcej: http://bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=962&b=1&w=1

O wystawie „Jak fotografować?”


Samochód przystosowany do robienia zdjęć z ukrycia w nomenklaturze agentów SB nosił miano „ruchomego punktu zakrytego” (na zdj. samochód śledzony przez SB), foto: materiały archiwum IPN

  • Wiele z tych pięknych zdjęć posłużyło agentom SB do represjonowania ujętych na nich postaci – o wystawie „Jak fotografować?” mówił w Dwójce Tomasz Stempowski z IPN. http://bit.ly/14uKodX
  • „Fotografia z leżącym na łóżku mężczyzną wygląda dość niewinnie – jak świetnie wykadrowana pamiątka po dobrej imprezie. Tylko wygląda, bo „na zdjęciu widoczne są zwłoki chorążego D.” http://bit.ly/1FPwQeu
  • „Szpiegowski klimat i pytania o granice etyki w fotografii. Wystawa zdjęć esbeków okazała się hitem”. http://bit.ly/1BWJ5BQ
  • „Obrazy uwodzą niejednoznacznością, nostalgią, bywają filmowe jak ten z dwoma mercedesami na bezdrożach, rodem z amerykańskiego filmu.” – Adriana Prodeus. http://bit.ly/1FPx8Sq

Wystawa czynna do 9 stycznia 2015. Zapraszamy do Miejsca przy Miejscu.
pl. Strzelecki 12, Wrocław Nadodrze

HELIKOPTER (1/2015)

W numerze:

Łukasz Jarosz, Marek Kazmierski, Ewa Sonnenberg, Alx z Poewiki, Katarzyna Fetlińska, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Henry Aldridge-Cartwright, Sławomir Płatek, Mirosław Drabczyk, Karina Stempel, Radosław Wiśniewski, Łucja Dudzińska, Filip Zawada, Paula Gotszlich, Rafał Derda oraz Jarosław Klejnberg.

http://opt-art.net/helikopter/
http://www.facebook.com/helikopteropt

 

Noël Akchoté & Mikrokolektyw – płyta, koncerty

Spotkanie Mikrokolektywu z Noël’em Akchot’em – francuskim mistrzem gitary, muzykiem, który niczym kameleon adaptuje się zarówno w realiach wolnej jazzowej improwizacji, awangardowej kameralistyki, eksperymentalnej elektroniki, czy też jako interpretator muzyki klasycznej, oraz… piosenek Kylie Minouge – jest zapisem zaskakująco kameralnej, improwizowanej sesji nagraniowej, do której doszło w styczniu 2014, we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej owocem jest świeżo wydana, w labelu Francuza (Noël Akchoté Downloads), godzinna płyta wymagająca od słuchacza wzmożonej koncentracji i podzielności uwagi. (…) http://1uchem1okiem.blogspot.com/2015/01/mikroimprowizacja-noel-akchote.html

Posłuchaj nowej płyty Noëla Akchoté & Mikrokolektyw

Filip Zawada – Pod słońce było

Ostatnia publikacja Biura Literackiego w 2014 roku nosić będzie tytuł Pod słońce było i ukaże się… 31 grudnia. Będzie to kolejna po Psach pociągowych (2011) w serii Proza książka Filipa Zawady (Fotografia OPT). Autor bierze tutaj na warsztat swoją własną biografię i wspomnienia.

Przy okazji pierwszej książki prozatorskiej wrocławskiego poety i muzyka Wojciech Browarny pisał: „Zmysł obserwacyjny Filipa Zawady, daleki od maniery realistycznej, jest połączeniem wrażliwości Mrożka i Stachury. Psy pociągowe to dobrze odmierzona dawka ironii, filozofii życia i sentymentalizmu”.

Co ciekawe tegoroczny plan wydawniczy Biura w pierwszych dniach 2014 roku zainaugurowała poetycka książka Filipa Zawady pt. Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się. Premierowy zbiór będzie więc kolejnym prezentem dla wszystkich entuzjastów czarnego humoru i błyskotliwości autora.

Więcej na stronach wydawcy – Biura Literackiego.
Polecamy!

Nauka gry na perkusji – kurs w OPT

Zapraszam na kurs nauki gry na perkusji
Zapisy: robot@opt-art.net
Kuba Suchar

Międzyczasy i Fenomenalne Powierzchnie Tnące - nowe fotoalbumy OPT

Arnau Vidal Cascalló – Międzyczasy

Autor: Arnau Vidal Cascalló
Tytuł: Międzyczasy
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 96 str. + okładka + obwoluta
Format bloku książki 180×126.9
Liczba kolorów: wnętrze 2+2, okładka 2+2, obwoluta 1+0
Papier: wnętrze Munken Print White 115g, okładka Munken Print White 300g, obwoluta: kalka 200g żółta
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 20 marca 2014
Kupuję!


 


 

Fenomenalne Powierzchnie Tnące – podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*

Autor: autorami zdjęć są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat, podopieczni Stowarzyszenia Ocalić Szansę SOS*, uczestnicy warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez wykładowców Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu – Filipa Zawadę i Krzysztofa Solarewicza. Podopieczni mogli na co dzień samodzielnie fotografować, korzystając z prostych aparatów, kompaktów.
Tytuł: Fenomenalne Powierzchnie Tnące
Nakład: 500
Rok: 2014
Objętość: 92 str. + okładka
Format bloku książki 210×140
Liczba kolorów: wnętrze 4+4, okładka 4+4
Papier: wnętrze Munken Pure 150 g, okładka Munken Pure 300g
Rodzaj oprawy: szyto-klejona
Premiera: 23 czerwca 2014
Kupuję!

Miejsce Przy Miejscu – filia OPT na Nadodrzu już otwarta!Miejsce przy Miejscu – nowe miejsce na Nadodrzu!

pl. Strzelecki 12, 50-224 Wrocław

Miejsce Przy Miejscu to filia Ośrodka Postaw Twórczych na Nadodrzu. W placówce znajdują się Pracownia Grafiki Warsztatowej i Książki Unikatowej, Pracownia Letterpress oraz galeria fotograficzna. Zapraszamy!

Miejsce Przy Miejscu – strona na Facebooku.

Legitymacja OPT – dla byłych kursantów

 

Byłych kursantów OPT zachęcamy do wyrobienia legitymacji OPT, która uprawnia do zakupu biletu w cenie 5 złotych – na każdą, dowolną imprezę organizowaną przez OPT do końca 2015 roku. Ponadto, posiadacz legitymacji uprawniony jest do zakupu dowolnego wydawnictwa znajdującego się w sklepie OPT z 30% zniżką!

W celu otrzymania legitymacji należy dostarczyć na adres info@opt-art.net następujące dane:

  • imię, nazwisko
  • nazwa i czas trwania kursu
  • zdjęcie „paszportowe” w wersji cyfrowej

Oferta skierowana jest tylko do osób, które uczestniczyły w kursach organizowanych przez OPT. Jeżeli masz kontakt z dawnym kursantem OPT – poinformuj tę osobę. Legitymacje będą wydawane osobom zainteresowanym w biurze OPT.

Organizujemy koncerty, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, plenery. Dwa razy do roku ogłaszamy zapisy do pracowni. Więcej informacji na stronach OPT.

Książki, albumy, płyty i plakaty – Sklep OPT

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego e-sklepu. W pancernej szafie specjalnie dla was książki, albumy, płyty i plakaty, czyli wszystko to, co może stanowić miły upominek dla was i waszych bliskich.

Studio fotograficzne OPT | do wynajęcia

 

Informujemy o możliwości wynajmu studia fotograficznego wraz ze studyjnym sprzętem oraz ew. asystentem.

Szczegółowe informacje oraz cennik.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez OPT, wyślij wiadomość z tematem "OPT - tak" na adres info@opt-art.net.

Dane adresowe subskrybentów nie będą w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. W celu wykreślenia adresu z naszej bazy wystarczy wysłać wiadomość z tematem OPT-NIE.